Mozilla stworzy własny system operacyjny

Newsy

Mozilla_logo

Mozilla, znana głównie ze stworzenia Firefoxa, ogłosiła dzisiaj, że zamierza stworzyć własny system operacyjny na telefony komórkowe i tablety. Projekt zapowiada się ciekawie.

Nie przegap
Najlepsze aplikacje z AppGallery – gry i programy, które warto pobrać
huawei appgallery sklep play zastepstwo
AppGallery to jeden z największych sklepów z programami i grami na Androida. Stanowi on część Huawei Mobile Services i już pokrótce przybliżyliśmy Wam, jak tak naprawdę on działa oraz co oferuje. Tymczasem sprawdźmy, co konkretnie skrywa to miejsce. O ile sam sklep prowadzi rankingi tytułów, które cieszą się największym zainteresowaniem, to postanowiłem wybrać dla Was […]

Jego nazwa to B2G czyli Boot to Gecko. Nietrudno się domyślić, że system będzie wykorzystywał silnik Gecko, który zajmuje się wyświetlaniem stron internetowych. Jak przystało na Mozillę, jest on w pełni otwarty.

Koncept przypomina mobilną wersję ChromeOS – wszystkie aplikacje mają być uruchamiane z poziomu przeglądarki internetowej. Główną różnicą będzie oczywiście sama przeglądarka.

Co ciekawe, Mozilla zbuduje system na bazie Androida, chociaż jak twierdzi użyje go najmniej, jak tylko się da. Najważniejsze jest zapożyczenie kernela, który dostarcza sterowniki i pozwala na uruchomienie telefonu. Przy tworzeniu aplikacji SDK od Google będzie zbędne – programy mają się opierać na HTML 5, nie działać w Firefoxie, ale tak naprawdę ‚w sieci’.

Jakie urządzenia będa wyposażone w B2G? Na tak wczesnym etapie projektu ciężko mówić o jakichkolwiek konkretnych informacjach, ale Mozilla skłania się ku procesorowi Tegra 2, ponieważ wspiera on otwarte formaty muzyki i video.

Szczerze, nie mogę się doczekać tego, co zaprezentuje nam twórca Firefoxa. Niestety, na pierwszy telefon pewnie będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Ale bazowanie na Androidzie jest dla nas bardzo dobrą informacją. Po pierwsze, być może zobaczymy smartfony z dwoma systemami, a po drugie, otwiera to możliwość przeportowania B2G.

Swoją drogą, pamiętacie prototyp Seabird od Mozilli? Być może jest on bliższy realizacji niż myśleliśmy.

{youtube}oG3tLxEQEdg{/youtube}

źródło: phandroid.com


Przewiń stronę, by przeczytać kolejny wpis
x