Mozilla_logo

Mozilla, znana głównie ze stworzenia Firefoxa, ogłosiła dzisiaj, że zamierza stworzyć własny system operacyjny na telefony komórkowe i tablety. Projekt zapowiada się ciekawie.

Jego nazwa to B2G czyli Boot to Gecko. Nietrudno się domyślić, że system będzie wykorzystywał silnik Gecko, który zajmuje się wyświetlaniem stron internetowych. Jak przystało na Mozillę, jest on w pełni otwarty.

Koncept przypomina mobilną wersję ChromeOS – wszystkie aplikacje mają być uruchamiane z poziomu przeglądarki internetowej. Główną różnicą będzie oczywiście sama przeglądarka.

Co ciekawe, Mozilla zbuduje system na bazie Androida, chociaż jak twierdzi użyje go najmniej, jak tylko się da. Najważniejsze jest zapożyczenie kernela, który dostarcza sterowniki i pozwala na uruchomienie telefonu. Przy tworzeniu aplikacji SDK od Google będzie zbędne – programy mają się opierać na HTML 5, nie działać w Firefoxie, ale tak naprawdę 'w sieci’.

Jakie urządzenia będa wyposażone w B2G? Na tak wczesnym etapie projektu ciężko mówić o jakichkolwiek konkretnych informacjach, ale Mozilla skłania się ku procesorowi Tegra 2, ponieważ wspiera on otwarte formaty muzyki i video.

Szczerze, nie mogę się doczekać tego, co zaprezentuje nam twórca Firefoxa. Niestety, na pierwszy telefon pewnie będziemy musieli jeszcze długo poczekać. Ale bazowanie na Androidzie jest dla nas bardzo dobrą informacją. Po pierwsze, być może zobaczymy smartfony z dwoma systemami, a po drugie, otwiera to możliwość przeportowania B2G.

Swoją drogą, pamiętacie prototyp Seabird od Mozilli? Być może jest on bliższy realizacji niż myśleliśmy.

źródło: phandroid.com

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Brzeziński