ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Nowa wersja Muzyki Google Play wprowadza ograniczenia – przeczytaj zanim zaktualizujesz

Autor: Kacper Bąk Kategoria: Aplikacje
Google_Play_Music

W sklepie Google Play pojawiła się właśnie aktualizacja niedawno wprowadzonej do Polski usługi Play Music. Niestety muszę zmartwić wszystkich, którzy po przeczytaniu pierwszego zdania wyobrazili sobie zupełnie nową. lepszą aplikację (być może z Material Design). Uaktualnienie nie tylko nie wprowadza znaczących ulepszeń, ale przynosi ograniczenia.

Zacznijmy od początku, oto lista zmian w wersji 5.6 aplikacji Muzyka Google Play:

  • Odświeżone UI przełącznika kont
  • Odświeżone UI pustej listy pobierania
  • Przełącznik „Tylko Pobrane” w menu głównym aplikacji
  • Wsparcie dla Android TV
  • Sortowanie listy autoryzowanych urządzeń wg. typów (na smartfony i inne urządzenia)
  • Ograniczenie liczby autoryzowanych smartfonów do 5 (wcześniej 10)
  • Brak wsparcia dla Cheapcast

Pierwsze dwa punkty to zmiany czysto kosmetyczne, których przeciętny użytkownik prawdopodobnie nawet by nie zauważył, pochylmy się zatem nad pozostałymi pięcioma. Przesunięcie przełącznika „Tylko Pobrane” do menu głównego odczytuję jako zachętę twórców do pobierania często słuchanej muzyki do pamięci urządzenia. Obiektywnie rzecz biorąc gdy pliki znajdują się lokalnie mamy do czynienia z klasyczną sytuacją win-win, serwery są mniej obciążone, pakiet danych nie cierpi a muzyka może być pobrana w wysokiej jakości nawet w przypadku wolnych połączeń.

Po ostatniej konferencji I/O wprowadzenie wsparcia dla Android TV przez aplikacje wyszukiwarkowego giganta było tylko kwestią czasu, jednak cieszy fakt, że dzieje się to jeszcze przed oficjalnym startem Androida dla telewizorów.

Niestety pozostałe punkty changelogu nie napawają optymizmem. Od teraz Muzyka Play dzieli sprzęty autoryzowane na danym koncie na smartfony i inne urządzenia, jednocześnie wprowadzając ograniczenie liczby tych pierwszych do 5 (razem z tabletami itp. nadal może ich być 10). W wersji 5.6 przestał działać też Cheapcast, nie wiemy jednak czy to celowe działanie inżynierów Google, ani czy Sebastian Mauer zdoła przywrócić wsparcie.

Aktualizacja tradycyjnie wprowadzana jest etapami, więc możliwe, że nie widzicie jej jeszcze w Google Play. Dla niecierpliwych, którym wprowadzone ograniczenia nie przeszkadzają udostępniamy link do podpisanego przez producenta pliku .apk.

Sprawdź najnowsze wpisy