ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rosja wymaga lokalnych biur od światowych firm technologicznych

Apple uznało Krym za terytorium Rosji

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Kiedy są używane w Rosji mapy i aplikacja pogodowe wymieniają Krym jako terytorium tego mocarstwa. Ruch ten jest najnowszym przykładem  działań Apple aby utrzymać swoje urządzenia i usługi w dobrej pozycji na tamtejszym rynku. W październiku firma spotkała się ze znaczną krytyką za usunięcie tajwańskiej flagi emoji z klawiatury iOS w Hongkongu.

Apple uznało Krym za terytorium Rosji

Apple Krym Rosja

Ta najnowsza zmiana wynika z rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 roku. Ma to zastosowanie tylko wtedy, gdy Krym jest oglądany lub szukany za pomocą Apple Maps w Rosji. W innych miejscach na świecie Krym nie jest oznaczony jako terytorium tego mocarstwa. BBC News stwierdza, że Apple toczyło rozmowy z Rosją przez kilka miesięcy na ten temat. Początkowo chciało umieścić Krym jako teren nieprzypisany do żadnego z państw. Jednak najwyraźniej to podejście nie usatysfakcjonowało Rosji.

Krym i Sewastopol teraz pojawiają się na urządzeniach Apple jako terytorium Rosji.

— Oświadczyła Rosyjska Duma Państwowa w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

Przy okazji odniosła się do wcześniejszej przynależności Krymu jako nieścisłości, która została ostatecznie usunięta. W wyniku zmiany Apple Maps i Weather są teraz zgodnie z wymogami rosyjskiego prawodawstwa. 

Zobacz też: Nowości na Netflixie – w tym film Irlandczyk

Prezes Apple Tim Cook rutynowo bronił polityki firmy w zakresie przestrzegania przepisów we wszystkich krajach, w których działa.

Każdy kraj na świecie decyduje o swoich prawach i przepisach. Musisz zdecydować czy bierzesz w tym udział, czy też stoisz na uboczu i krzyczysz, jak powinno być. Moje zdanie jest następujące: pojawiasz się i bierzesz udział. Dostajesz się na arenę, bo nic nigdy nie zmienia się z linii bocznej.

— powiedział Cook.

Słowa te wywołały prawdziwą falę oburzenia zarówno ze strony mediów, jak i klientów. Sam odczuwam dość spory niesmak po zapoznaniu się z nimi. Z drugiej strony jednak rozumiem, że szef tak dużej firmy powinien kierować się pragmatyzmem. A co Wy sądzicie na ten temat? Chętnie poznam Wasze opinie.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najnowsze wpisy