Koniec IPv4 w Europie

Koniec adresów IPv4 w Europie – czas na IPv6

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

RIPE, czyli regionalny rejestr internetowy dla Europy, ogłosił w poniedziałek, że skończyły mu się adresy IPv4. Każdy nowy przydział adresów IPv4 będzie w przyszłości drastycznie ograniczony. Organizacja stwierdziła, że nie powinno to być zaskoczeniem dla operatorów sieci. Wyczerpanie IPv4 było długo oczekiwane i planowane przez społeczność.

Koniec IPv4 w Europie

Koniec IPv4 w Europie

RIPE oświadczyło, że w przyszłości będzie nadal udostępniać adresy IPV4. Jednak tylko podmiotom znajdującym się na liście oczekujących. Organizacja planuje również przekazać je firmom, które w ogóle nie otrzymały przydziału adresów IPv4 w przeszłości, bez względu na to, jak małe lub duże są te przydziały. Te adresy będą ponownie wykorzystywane przez firmy, które zamknęły sieć lub z sieci, które nie potrzebują już pewnych zakresów adresów IPv4. RIPE ostrzegł również, że nowym członkom zostaną przydzielone niewielkie ilości. Te nie zbliżą się nawet do milionów adresów IPv4 potrzebnych obecnie sieciom w Europie.

Zobacz też: mPojazd wreszcie trafił na iOS – już możesz trzymać dowód rejestracyjny samochodu i OC w iPhonie

W ciągu ostatnich kilku lat zaczęto dostrzegać niedobory adresów IPv4.  Zauważono przy tym także zwiększoną liczbę transferów własności IPv4, jak również większe wykorzystanie technologii translacji adresów sieci nośnych (CGNAT). Chodzi tu o rozszerzenie tradycyjnych technologii translacji adresów sieciowych (NAT) skierowanych do dużych sieci i dostawców usług internetowych. Jednak żadne z tych krótkoterminowych rozwiązań nie rozwiązuje fundamentalnego problemu. Adresy IPv4 nie są już w stanie pomieścić wszystkich tych urządzeń. RIPE uważa, że już dawno temu więcej firm powinno przestawić się na korzystanie z adresów IPv6. Organizacja wezwała wszystkie zainteresowane strony do odegrania swojej roli w rozpowszechnianiu protokołu IPv6. Ma to zapobiec sytuacji, w której internet stanie się niepotrzebnie ograniczony w niedalekiej przyszłości z powodu braku wystarczających identyfikatorów sieciowych. Obiecała również zapewnić doradztwo, szkolenia, pomiary i narzędzia, które pomogą operatorom sieci w realizacji ich planów wdrożeniowych.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy