ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kirin 990 5G najlepszy

Każdy układ 5G poza Kirin 990 to procesor niskiej klasy? Tak twierdzi szef Honora

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Honor właśnie ogłosił swoją flagową rodzinę smartfonów obejmujące modele Honor V30 i V30 Pro. Są to dwa najnowsze urządzenia wykorzystujące transmisję 5G. Sercem pierwszego z nich jest układ Kirin 990 sparowany z zewnętrznym modemem 5G. Natomiast model Pro dostał układ Kirin 990 5G, który poza zintegrowanym modemem może się także pochwalić wyższą wydajnością.

Kirin 990 5G najlepszym procesorem według szefa Honora

Kirin 990 5G najlepszy

Z wywiadu z prezesem Honor Zhao Mingiem wynika, że firma jest bardzo pewna sukcesu chipsetu Kirin 990. Twierdzi on, że każdy chipset 5G dostępny na rynku, z wyjątkiem Huawei HiSilicon Kirin 990, jest procesorem niższej klasy. Mówi, że bardzo trudno jest stworzyć dobry chipset 5G, a ich SoC przeszedł testy poziomu 6. Podkreśla przy tym, że inne nawet nie przeszły poziomu 4. Zhao Ming mówi również, że istnieje duża różnica w propagandzie i doświadczeniu. Uważa, że wszyscy inni producenci chipsetów wydają po prostu dużo na marketing. Mają przez to ignorować faktyczną technologię. Tyle że to nie prawda. Są to po prostu układy ze średniej półki, kiedy Kirin 990 5G to flagowiec. I pomijam tu kwestię MediaTeka, do której jeszcze wrócę.

Zobacz też: Google Stadia zwala winę za problemy z 4K na twórców gier

Zapowiedziany we wrześniu tego roku, SoC Kirin 990 jest zbudowany w procesie 7 nm EUV przez TSMC. Huawei mówi, że jego nowy zintegrowany układ scalony jest mniejszy niż modem Snapdragon 855 sparowany z modemem X50 5G firmy Qualcomm. To pozwala na bardziej kompaktowe smartfony 5G. Jest również uważany za pierwszy na świecie mobilny modem SoC z ponad 10 miliardami tranzystorów, co czyni go bardziej efektywnym pod względem zużycia energii. Gdyby te słowa padły przedwczoraj, musiałbym mu w większości przyznać rację. Wszystkie inne dostępne na rynku układy ze zintegrowanym modemem 5G były wtedy dedykowane półce średniej. Nie miały więc szans z Kirinem 990 5G. Jednak tak było do wczoraj. Wtedy też Media Tek zaprezentował swój najnowszy procesor Dimensity 1000. Jest to jednostka ze zintegrowanym modemem 5G. Dodatkowo pod względem wydajności wygrywa z każdym innym procesorem dostępnym na rynku.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy