ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD 64 rdzenie i 128 wątków

AMD potwierdza: 64 rdzeniowy i 128 wątkowy procesor już w przyszłym roku

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

AMD potwierdziło, że w 2020 roku zaprezentuje mocarny układ Threadripper 3990X Ryzen. Ultrawysokowydajny procesor do komputerów stacjonarnych zaoferuje 64 rdzenie i 128 wątków i nadal będzie miał TDP na zbliżonym poziomie do jednostek obecnych na rynku. Oczywiście w zestawieniu z największym procesorem świata, który oferuje aż 400 tysięcy rdzeni, nie robi aż tak dużego wrażenia. Jednak warto pamiętać, że układy te nie konkurują ze sobą na żadnej płaszczyźnie.

AMD potwierdza procesor z 64 rdzeniami i 128 wątkami

AMD 64 rdzenie i 128 wątków

AMD Ryzen Threadripper 3990X ma 64 rdzeni i 128 wątków, 288 MB pamięci podręcznej i TDP na poziomie 280 W. Producent nie wspomina nic o prędkości zegara. Jednakże, z podwójną liczbą rdzeni względem poprzednika i 280 W TDP, który jest na równi z jego 3970X możliwe, że taktowanie zostało mocno przycięte. Pamiętajcie jednak, że to jedynie moje spekulacje. AMD nie planowało ogłoszenia tego układu do stycznia przyszłego roku. Jednak z powodu licznych przecieków potwierdziło, że 3990X pojawi się w przyszłym roku.

Zobacz też: Cerebras CS-1 – poznaliśmy kluczowe parametry komputera z niezwykłym procesorem

Firma twierdzi, że ten układ jest skierowany do hollywoodzkich twórców, a dokładniej do generowania efektów specjalnych. Oznacza to, że będzie to prawdopodobnie bardzo droga jednostka. Dla porównania cena 3970X wynosi obecnie około 2000 dolarów. Możemy śmiało założyć, że cena nowego układu będzie znacznie wyższa. Firma obiecała, że wkrótce opublikuje więcej szczegółów na temat modelu 3990X. Intel będzie się musiał naprawdę postarać, żeby zaoferować coś równie dobrego. Mam jednak nadzieję, że największym zaskoczeniem przyszłego roku będą nowe układy Ryzen czwartej generacji przeznaczone na rynek konsumencki.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy