Cerebras CS-1

Cerebras CS-1 – poznaliśmy kluczowe parametry komputera z niezwykłym procesorem

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

O tym, że największy na świecie procesor trafił do godnego siebie komputera, pisałem w zeszłym tygodniu. Dziś jednak poznaliśmy nowe szczegóły na temat tej maszyny. Dowiedzieliśmy się także kilku nowych rzeczy o samym procesorze. Okazuje się, że Cerebras CS-1 jest godnym komputerem, jednak nie pod względem rozmiarów. Pod tym względem jest niemal miniaturową jednostką jak na swoje przeznaczenie. Niejeden fan OC ma na swoim biurku znacznie większe obudowy niż ta, w której skrywa się to monstrum.

Cerebras CS-1

Cerebras CS-1

Cerebras CS-1 jest komputerem, którego obudowa jest wysoka na 66 cm. Nie dajcie się jednak zwieźć pozorom. W jego wnętrzu drzemie prawdziwy potwór. Jest nim procesor, który oferuje aż 400 tysięcy rdzeni. W porównaniu do tego wyniku nawet najwydajniejsze układy AMD wypadają blado. Warto jednak pamiętać, że nie został on stworzony do konkurowania z nimi. Cerebras CS-1 został zbudowany wyłącznie po to, by być szybszym sposobem przetwarzania obciążeń związanych ze sztuczną inteligencją. Jego twórcy twierdzą, że jest to obecnie najszybszy komputer do takich zastosowań dostępny na rynku.

Zobacz też: Rewelacyjna sprzedaż smartfonów w Europie – Samsung i Xiaomi mogą być dumni

Andrew Feldman, założyciel Cerebras Systems stwierdził:

CS-1 jest najszybszym komputerem AI w branży, a ponieważ jest łatwy w instalacji, szybki w obsłudze i integruje się z istniejącymi modelami AI w TensorFlow i PyTorch, umożliwia pracę już w dniu jego wdrożenia. W zależności od obciążenia pracą CS-1 zapewnia setki lub tysiące razy większą wydajność starszych rozwiązań alternatywnych przy jednej dziesiątej poboru mocy i jednej dziesiątej przestrzeni na jednostkę obliczeniową.

Co ciekawe głównym elementem tego komputera jest właśnie procesor. Zostało z nim zintegrowane aż 18 GB pamięci SRAM z interkonektem o prędkości 1 PB/s. Oczywiście, wiele osób może stwierdzić, że 18 GB pamięci operacyjnej nie robi wrażenia. Liczy się jednak jej szybkość oraz to, że jest ona elementem samego procesora, który jak się okazuje jest jedynym elementem, podłączonym do płyty głównej tego miniaturowego potwora. Poza zasilaczem rzecz jasna. Niestety o samej płycie nie wiemy niczego więcej.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy