ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Huawei liderem Wi-Fi 6

Wi-Fi 6 także dla PC! Asus już przygotował specjalną kartę sieciową

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Asus ujawnił nową kartę Wi-Fi, która funkcjonuje pod nazwą PCE-AX3000. Jej celem jest wprowadzenie łączności bezprzewodowej następnej generacji do komputerów stacjonarnych. We wrześniu Wi-Fi Alliance oficjalnie opublikował specyfikację Wi-Fi 6. Ta najnowsza wersja protokołu bezprzewodowego, który jest technicznie znany jako 802.11ax, ma być do trzech razy szybsza niż protokół Wi-Fi 5, czyli 802.11ac. Oferuje również lepsze dostarczanie danych. A także poprawione zarządzanie ruchem i inne aktualizacje, które pozwalają mu oferować znacznie wyższą wydajność niż jego poprzednicy.

Karta sieciowa Wi-Fi 6 dla PC od Ausa

Karta sieciowa Wi-Fi 6

Firmy szybko dodały obsługę Wi-Fi 6 do routerów, smartfonów i innych urządzeń wykorzystujących protokół bezprzewodowy. Nie jest to jednak priorytet dla adapterów sieciowych do komputerów stacjonarnych. Może to wynikać założenia, że wielu użytkowników komputerów PC woli korzystać z sieci Ethernet, aby zagwarantować najlepszą wydajność i stabilność. Asus zmienił to wczoraj, ogłaszając PCE-AX3000. Opiera się on na rozwiązaniu AX200 Wi-Fi 6 CNVi, które Intel wypuścił w kwietniu. Oznacza to, że wymaga kompatybilnej platformy Intel do działania, więc użytkownicy AMD nadal będą musieli czekać na inne rozwiązania.

Zobacz też: Wahadłowce doczekały się następcy – poznajcie go

PCE-AX3000, podobnie jak AX200, posiada również obsługę Bluetooth 5. Karta obsługuje zabezpieczenia sieciowe WPA3. Wspiera przy tym systemy z rodziny Linux i Windows 10. Mimo to, wprowadzenie tej karty pokazuje, że producenci tacy jak Asus są gotowi na Wi-Fi 6, nawet jeśli jego oficjalna specyfikacja została sfinalizowana dopiero miesiąc temu. Karta Wi-Fi jest dostępna w przedsprzedaży za 69,99 USD. Oznacza to, że produkt będzie dostępny już niedługo.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy