Firma Heliogen zajmuje się czystą energią. Opracowała ona właśnie technikę wytwarzania skoncentrowanej energii słonecznej, która, według jej zapewnień, mogłaby zostać wykorzystana do zastąpienia paliw kopalnych w kluczowych procesach przemysłowych. Wykorzystuje ona złożone systemy komputerowe, które są odpowiedzialne za niezwykle dokładne ustawianie luster.

Heliogen chce zastąpić paliwa kopalne Słońcem

heliogen energia słoneczna

Do tej pory komercyjne systemy skoncentrowanej energii słonecznej były w stanie osiągnąć temperaturę do 565 stopni Celsjusza. Nie jest on wystarczająco gorący, aby można go było stosować w wielu procesach przemysłowych. Jest on zbyt niska nawet do hartowania stali, nie mówiąc już nawet o jej topieniu. Dzięki zastosowaniu zaawansowanego oprogramowania komputerowego do precyzyjnego ustawiania szerokiej gamy lusterek odbijających światło słoneczne Heliogen był w stanie osiągnąć temperatury przekraczające 1000 stopni Celsjusza. Wciąż jest to za mało do topienia stali, jednak umożliwia już pewne elementy ulepszania cieplnego metali.

Zobacz też: Windows 10 1909 Update – czy warto pobrać? Tak! Oto widoczne zmiany

Założyciel Heliogen i dyrektor generalny Bill Gross powiedział, że poczynili wielkie postępy we wdrażaniu czystej energii dla systemów elektrycznych. Zauważa jednak, że energia elektryczna odpowiada jedynie za mniej niż jedną czwartą światowego zapotrzebowania energetycznego.

Heliogen stanowi postęp technologiczny w zaspokajaniu pozostałych 75 procent zapotrzebowania na energię: wykorzystanie paliw kopalnych w procesach przemysłowych i transporcie.

— dodał Bill Gross.

Rozpoczęcie działalności przyciągnęło wsparcie filantropa, Billa Gatesa.

Cieszę się, że byłem wczesnym zwolennikiem nowatorskiej technologii koncentracji słonecznej Billa Grossa. Jego zdolność do osiągania wysokich temperatur wymaganych w tych procesach jest obiecującym osiągnięciem w dążeniu do zastąpienia pewnego dnia paliw kopalnych.

— powiedział Gates.

Harmonogram firmy Heliogen nakreśla przyszłe procesy, które mogą podnieść temperaturę do 1500 stopni Celsjusza. Taka byłaby już wystarczająca do topienia stali. Pozostaje jeszcze pytanie: co w sytuacji, kiedy Słońce będzie schowane za chmurami, lub w chłodniejszym klimacie?

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.