Przyszłość transportu ma na celu stworzenie wzajemnie powiązanego świata ruchu drogowego. Każdy pojazd biorący w nim udział ma wymieniać użyteczne informacje z innymi w czasie rzeczywistym. Dzięki temu stają się one bardziej świadome swojego otoczenia. Najnowsza opona Pirelli jest krokiem w tym kierunku. Jest to również pierwsza na świecie opona z łącznością 5G. Służy ona do przesyłania informacji drogowych w ramach demonstracji usługi Zaawansowane systemy wspomagania kierowcy.

Opony 5G

Opona 5G

Technologia V2X rozwijała się przez lata. Koncentruje się ona głównie na bezpieczeństwie. Obejmuje także dodatkowe korzyści, takie jak automatyczne płatności na parkometrach czy opłaty drogowe. Opona 5G może ostatecznie stać się częścią tego ekosystemu technologii aktywnego i pasywnego bezpieczeństwa. Ma ona wspomóc niezależne systemy teraźniejszości i przyszłości. Firma współpracowała z Ericssonem, Audi, Tim, Italdesign i KTH ze Szwecji, aby zaprezentować swoją oponę 5G na imprezie The 5G Path of Vehicle-to-Everything Communication w Turynie we Włoszech.

Zobacz też: Największy procesor nareszcie doczekał się godnego komputera

Demonstracja odbyła się na dachu budynku i pokazała, w jaki sposób pojazd wyposażony w czujnikowe opony Pirelli Cyber Tyre i podłączony do sieci 5G był w stanie przenieść informacje o ryzyku aquaplaningu, czyli pewnej utraty przyczepności w wodzie, wykryte przez opony do następnego samochodu. Technologia ta będzie również w przyszłości wykorzystywana do monitorowania innych wskaźników. Poinformuje nas więc o modelu opony, przejechanych kilometrach, obciążeniu dynamicznym. Zgłosi także obecność wody lub innych potencjalnie niebezpiecznych czynników, które mogą prowadzić do utraty przyczepności.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.