Starszy wiceprezes AMD, Forrest Norrod, w wywiadzie dla The Street ujawnił kilka ważnych szczegółów. Dotyczą one architektury procesora Zen 3 następnej generacji. Według Forresta możemy spodziewać się wzrostu wydajności produktów opartych na Zen 3, wynikającego z różnych czynników. Należą do nich nowa architektura układów scalonych i ulepszony proces technologiczny.

AMD zdradza informacje o ZEN 3

informacje o ZEN 3

Architektura rdzenia Zen 3 będzie oparta na procesie technologicznym 7 nm+. Firma AMD potwierdziło już, że projekt układu został ukończony w tym roku. Oznacza to, że premiera w przyszłym roku jest już niemal pewna. Zacznijmy jednak od tego, co wiemy o architekturze procesora Zen 3. CTO firmy AMD ujawnił, że sam proces 7 nm+ pomoże przede wszystkim zwiększyć wydajność. Linia układów serwerowych AMD EPYC Milan jest jednym z potwierdzonych produktów, które będą wyposażone w nową architekturę Zen 3. W wywiadzie Forrest wspomina, że Zen 3 będzie zbudowany całkowicie od podstaw. Dla porównania Zen 2 było tylko ewolucją architektury Zen.

Zobacz też: SpaceX pomoże zamienić kosmiczne śmieci w stacje orbitalne

Według samego TSMC, które jest odpowiedzialne za produkcję układów dla AMD, proces technologiczny 7 nm+ pozwala na zwiększenie o 20% ogólnej gęstości tranzystora przy jednoczesnym zwiększeniu sprawności energetycznej o 10%. AMD może w pełni wykorzystać ten proces technologiczny. Natomiast w architekturze Zen 3 zaobserwowano wzrost gęstości nawet o 20%, przy jednoczesnym zwiększeniu efektywności energetycznej o 10%.  Najważniejszą informacją dla obecnych posiadaczy procesorów z serii Ryzen jest jednak to, że nadchodzące jednostki będą współdzieliły z nimi gniazdo procesora. Dlatego też wymiana mózgu naszego komputera nie będzie wymagała zakupu nowej płyty głównej.

Źródło: wccftech

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.