Ludzie zazwyczaj myślą o procesorach x86 jako pochodzących z firm Intel lub AMD. Jednak jest jeszcze trzeci posiadacz licencji architektonicznej: VIA. W tym tygodniu Austin, czyli filia firmy z siedzibą w Teksasie w Taipei ogłosiła, że demonstruje procesor x86 o nazwie Centaur, który jest wyposażony w zintegrowany współprocesor ze sztuczną inteligencją.

Procesor Centaur

 

VIA’s Centaur Technology jest małą firmą projektującą procesory. Nienazwany procesor, nad którym pracuje, zbudowany jest w oparciu o proces produkcyjny w technologii 16 nm od TSMC. Jest to kompletny system-on-chip (SoC) z ośmioma rdzeniami, 16 MB pamięci podręcznej L3 i współprocesorem AI. W sumie ma on matrycę o rozmiarze 195 milimetrów kwadratowych. Dla porównania układ Ryzen 5 z jednym CCD i jednym IOD ma matrycę o wymiarach 199 milimetrów kwadratowych. Nowy chip Centaur nie jest przeznaczony dla komputerów osobistych. Celem końcowym są zastosowania biznesowe bądź przemysłowe oparte na AI.

Zobacz też: Google dokonuje istotnego przejęcia dla sektora biznesowego

Postanowiliśmy zaprojektować współprocesor AI o wydajności pięćdziesięciokrotnie przewyższającej wydajność procesora ogólnego zastosowania. Osiągnęliśmy ten cel. Teraz pracujemy nad ulepszeniem sprzętu zarówno dla systemów o wysokiej wydajności, jak i systemów o niskiej mocy, a także ujawniamy niektóre szczegóły technologiczne, aby zachęcić potencjalnych klientów i partnerów technologicznych.

— powiedział w oświadczeniu Glenn Hendry, główny architekt współprocesora AI w Centaur.

Oprócz ośmiu rdzeni x86, 16 MB pamięci podręcznej L3 i 20 procesora TOPS AI, układ Centaur posiada łącznie 44 ścieżki PCIe i cztery kanały pamięci DDR4. Obecnie platforma referencyjna pracuje na częstotliwości 2,5 GHz. Jest ona również dostarczana z zestawem instrukcji AVX-512, który do tej pory został zaimplementowany tylko w kilku wybranych procesorach. Pamięć 16 MB pamięci, do której mają dostęp współprocesory AI. To zaś umożliwia im komunikację z prędkością do 20 TBps. Doprowadziło to do najniższych opóźnień w klasyfikacji obrazów w ciągu zaledwie 330 mikrosekund w teście MLPerf.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.