Ukrywanie satelitów Starlink na niebie

SpaceX pomoże zamienić kosmiczne śmieci w stacje orbitalne

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

SpaceX zabierze ładunek dla Nanorack na pokładzie jednej ze swoich nowych misji, która odbędzie się pod koniec 2020 roku. Nanoracks wysyła platformę ładunkową. Jej zawartość pokaże, w jaki sposób może użyć robota do cięcia materiału bardzo podobnego do tego używanego w orbitalnych statkach kosmicznych. Czyli czegoś, co firma chce ostatecznie użyć, aby wykorzystać odrzucone i zużyte etapy rakiet kosmicznych w komercyjne stacje kosmiczne.

Stacja kosmiczna ze złomu

Stacja kosmiczna ze złomu

Misja demonstracyjna jest częścią programu Nanorack Space Outpost Program. Ma on na celu zaspokojenie przyszłego zapotrzebowania na orbitalne platformy komercyjne. Wszystko to poprzez jednoczesne wykorzystanie istniejących pojazdów i materiałów zaprojektowanych specjalnie dla przestrzeni kosmicznej. Poprzez wykorzystanie górnych etapów statku kosmicznego pozostawionego na orbicie, firma chce pokazać, w jaki sposób pewnego dnia będzie w stanie znacznie obniżyć koszty związane z tworzeniem stacji i siedlisk kosmicznych. Przy okazji zwiększy potencjalny dostęp tego typu obiektów dla komercyjnych firm kosmicznych.

Zobacz też: Facebook się nie poddaje. Testy Libry ruszyły pełną parą

Będzie to pierwsza w historii demonstracja strukturalnego cięcia metalu w przestrzeni kosmicznej. Oczywiście pod warunkiem, że demonstracja odbędzie się zgodnie z planem. Może to być kluczową technologią nie tylko dla tanich stacji kosmicznych orbicie ziemskiej. Potencjalnie umożliwia stworzenia infrastruktury, która pomoże nam dotrzeć do innych ciał niebieskich takich jak Księżyc i Mars. Nanorack ma doświadczenie w dostarczaniu technologii stacji kosmicznych. Jest to pierwsza firma, która jest właścicielem i operatorem własnego sprzętu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i wiele osiągnęła od momentu założenia w 2009 roku. Ta misja demonstracyjna jest również finansowana poprzez umowę zawartą z NASA.

Źródło: TechCrunch

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy