Prawie dziesięcioletnia walka o prawa autorskie pomiędzy Google i Oracle została skierowana do Sądu Najwyższego USA. SCOTUS wydał nakaz sądowy w pozwie, co oznacza, że firmy mogą występować z powództwem o wydanie ostatecznej decyzji. Sąd Najwyższy odrzucił petycje o wysłuchanie argumentów do tej pory. Google stara się obalić decyzję Federalnego Sądu Apelacyjnego z 2018 roku o ponownym rozpatrzeniu sprawy przez Oracle w związku z twierdzeniem, że firmy mogą korzystać z interfejsów programistycznych (API) w zakresie praw autorskich. Te pakiety kodu pozwalają na współpracę oprogramowania różnych typów i różnych programistów.

Kolejny etap walki Google i Oracle

Google i Oracle

Oracle początkowo wytoczył powództwo przeciwko Google w 2010 roku. Gigant twierdził, że system operacyjny Android używał zastrzeżonych API Java bez licencji. Tym samym gigant naruszył prawa autorskie i patenty Oracle. Firma stojąca za rozwojem języka Java wygrała proces w Sądzie Rejonowym w 2012 roku. Jednak niedługo potem został on obalony. Analogicznie wyglądała sytuacja w 2016 roku.  W styczniu tego roku Google złożył wniosek do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o rozprawę w sprawie decyzji z 2018 roku. SCOTUS zgodził się wysłuchać apelacji. Zespoły prawne będą miały godzinę na przedstawienie swoich spraw, ale nie ustalono daty rozprawy.

Zobacz też: Startuje aktualizacja Redmi 4 do MIUI 11 – Xiaomi nie zawodzi

Google ma nadzieję, że Sąd Najwyższy zgodzi się, że korzystanie z API stanowi scenariusz sprawiedliwego użytkowania. Do tej pory sądy niższej instancji orzekły, że Android korzysta z 37 przedmiotowych API w sposób, który wchodzi w zakres uczciwego użytkowania przy dwóch odrębnych okazjach. Oracle chciało trzeciego procesu. Jednak sędzia Sądu Okręgowego, który prowadził sprawę przez ponad sześć lat, odmówił. Uporczywy zespół prawników firmy podjął ją ponownie z federalnym sądem apelacyjnym, co już przyniosło zamierzony efekt.  Ostateczna decyzja będzie miała konsekwencje, które sięgają daleko poza wojnę między Oracle i Google. Microsoft, Mozilla i inni programiści obawiają się, że wyrok przeciwko gigantowi oznaczałby poważne problemy dla firm programistycznych próbujących skłonić swoje programy do współpracy z innymi aplikacjami. Fundacja Electronic Frontier Foundation i grupa rzecznictwa internetowego Public Knowledge również popierają wykorzystanie pakietów API przez Google.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.