ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Toshiba tworzy sieć kwantową

AI na ratunek epileptykom. Przewidzi napady na godzinę przed ich wystąpieniem

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Rozwój sztucznej inteligencji przekłada się na niemal każdą dziedzinę życia. Dzięki niej nasze smartfony robią lepsze zdjęcia, elektroniczni tłumacze są w stanie wygenerować tekst, który ma sens. Dzięki sztucznej inteligencji dziedziny takie jak logistyka przestały polegać na żmudnym zestawianiu ze sobą tabelek. Nikogo więc nie powinno dziwić także to, że sztuczna inteligencja znalazła swoje zastosowanie także w medycynie.

AI wykryje nadciągający atak padaczki

AI padaczka epilepsja

Jakiś czas temu światło dzienne ujrzała inteligentna bransoletka, która może przewidywać nocne ataki. Jednak teraz para badaczy stworzyła coś jeszcze bardziej obiecującego. Czyli system AI, który może przewidywać ataki padaczkowe z 99,6-procentową dokładnością. Co ważniejsze: może to zrobić do godziny przed ich wystąpieniem. Jak donosi IEEE Spectrum, daje to ludziom wystarczająco dużo czasu na przygotowanie się do ataku poprzez przyjmowanie leków. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi obecnie na padaczkę, a 70 procent tych pacjentów może kontrolować swoje napady za pomocą leków.

Zobacz też: Samsung Galaxy S11 z nagrywaniem w 8K i jeszcze dłuższym ekranem

Nowy system AI opracowany przez Hisham Daoud i Magdy Bayoumi z Uniwersytetu Luizjany w Lafayette jest dużym krokiem naprzód w stosunku do istniejących metod przewidywania. Obecnie inne metody analizują aktywność mózgu za pomocą testu EEG (elektroencefalogramu), a następnie stosują model predykcyjny. Nowa metoda robi obie te rzeczy jednocześnie, z pomocą głębokiego algorytmu uczenia się, który mapuje aktywność mózgu i innego, który może przewidzieć oświetlenie kanałów elektrycznych podczas napadu. Minie jeszcze trochę czasu, zanim ta technika będzie dostępna do powszechnego użytku. Zespół pracuje teraz nad własnym chipem, który może pomóc w przetwarzaniu niezbędnych algorytmów.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy