Apple uwolni NFC dzięki UE

Apple zmuszone do otworzenia NFC na konkurencję? Wszystko w rękach Niemców

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niemiecka Komisja Parlamentarna przygotowuje się do głosowania nad nową ustawą. Jej celem jest zmuszenie gigantów technologicznych, takich jak Apple, do otwarcia funkcjonalności NFC dla swoich konkurentów w przestrzeni płatności mobilnych. Nie jest tajemnicą, że Apple ograniczyło korzystanie z funkcji NFC na iPhone i Apple Watch do usługi płatności mobilnych Apple Pay i niewielkiej liczby programów zewnętrznych.

Apple otworzy NFC na konkurencję, mimo że bardzo tego nie chce

Apple otworzy NFC

Według raportu Reutersa Niemcy przyjęły niedawno ustawę, która zmusiła Apple do udostępnienia swojej technologii NFC do konkurencyjnych usług płatniczych. Dzięki temu będą mogły one konkurować na równych zasadach z ofertą firmy. Organy regulacyjne nie były specjalnie ukierunkowane na giganta Cupertino. Prawo to jest w rzeczywistości poprawką do ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy. Ma ona wejść w życie już w przyszłym roku. Nowe przepisy mają na celu otwarcie infrastruktury operatorów pieniądza elektronicznego w celu zaoferowania konkurentom dostępu za rozsądną opłatą. Tak właśnie działa model Google. Różne usługi płatności mobilnych, takie jak Samsung Pay, mogą konkurować z Google Pay na telefonach z układami NFC.

Zobacz też: Ponad 50 gier w Microsoft xCloud, wsparcie nawet dla DualShock 4

Oczywiście, Apple odpowiedziało negatywnie na wiadomości. Rzecznik powiedział w oświadczeniu:

[Firma — przyp. autora] jest zaskoczona tym, jak nagle wprowadzono te przepisy. Obawiamy się, że projekt ustawy może być szkodliwy dla użytkowników, ochrony danych i bezpieczeństwa informacji finansowych.

Według Zeit Online urzędnicy ambasady USA próbowali interweniować w decyzję wraz z kanclerz Angelą Merkel, która poprosiła o wycofanie poprawki. Apple może obawiać się, że gdy państwo członkowskie UE uchwali takie ustawodawstwo, inne kraje z bloku mogą szybko pójść w jego ślady. Jednak bardziej naglącym problemem jest to, że Margrethe Vestager, która jest teraz odpowiedzialna za politykę cyfrową w regionie, jest zainteresowana bliższym przyjrzeniem się Apple Pay z perspektywy przeciwdziałania praktykom monopolistyczny.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy