ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Asus Tinker Edge

Asus przygotował potężnych konkurentów dla Raspberry Pi

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Asus Japan ogłosił w tym tygodniu, że zaprezentuje dwa nowe komputery jednopłytkowe na zbliżającej się imprezie ET & IoT Technology 2019. Ta rozpocznie się 20 listopada w Yokohamie w Japonii. Najnowsze Tinker Edge T i Tinker Edge R zostały zaprojektowane specjalnie dla aplikacji IoT (Internet of Things) i edge AI.

Asus Tinker Edge

Asus Tinker Edge

Tinker Edge T mierzy 85 × 56 mm, co odpowiada rozmiarom karty kredytowej. Tinker Edge R spełnia wymagania współczynnika kształtu Pico-ITX (100 × 72 mm). Oba komputery jednopłytowe są zależne od małego radiatora z towarzyszącym mu wentylatorem chłodzącym, który utrzymuje odpowiednią temperaturę podczas pracy. Urządzenie Tinker Edge T wykorzystuje układ NXP i.MX 8M SoC, składającą się z czterordzeniowego procesora opartego na Cortex-A53. Układ ten oferuje taktowanie do 1,5 GHz. Przy okazji jest wyposażony w jeden, dodatkowy rdzeń Cortex-M4F. System oferuje układ graficzny Vivante GC7000 Lite 3D oraz jednostkę przetwarzającej tensor Coral Edge (TPU) firmy Google, która jest zoptymalizowana pod kątem Tensorflow Lite i oferuje wydajność do 4 tera operacji na sekundę (TOPS).

Zobacz też: SpaceX kończy kolejne testy kapsuły Dragon

Asus Tinker Edge

Tinker Edge R wykorzystuje procesor Rockchip RK3399 Pro, który może pochwalić się konstrukcją typu trzy w jednym. Chip łączy w sobie dwa rdzenie  Cortex-A72, które pracuje z prędkością zegara do 1,8 GHz i cztery rdzenie Cortex-A53 o taktowaniu do 1,4 GHz. Współpracuje on z czterordzeniowym procesorem graficznym Mali-T860 do 800 MHz. Jest on również wyposażony w jednostkę przetwarzania neuronowego (NPU), która jest w stanie zapewnić do 3 TOPS wydajności. Zgodnie z zapowiedzią Asus, Tinker Edge R i Tinker Edge T są kompatybilne z systemami operacyjnymi Debian i Android. Oczekuje się jednak, że będą one obsługiwać inne dystrybucje Linuksa i systemy operacyjne, takie jak Windows 10 IoT Core lub FreeRTOS. Mimo tak wysokiej wydajności nie będą one jednak stanowiły zagrożenia dla Raspberry Pi. Główną siłą tego drugiego jest społeczność. To właśnie nawet kompletny laik w dziedzinie programowania może wykorzystać ten mały komputer do niemal dowolnego celu.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy