Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przedstawił zarzuty 17 osobom zaangażowanym w system masowego podrabiania towarów. Grupa rzekomo oszukała Apple na 6,1 miliona dolarów, wymieniając ponad 10 tysięcy fałszywych chińskich iPhone i iPadów na prawdziwe w Apple Stores w USA i Kanadzie. W środę DoJ rozpieczętował 76-krotny akt oskarżenia przeciwko oskarżonym. Zarzuty obejmują m.in. oszustwa, spisek, kradzież tożsamości i pranie brudnych pieniędzy.

Wymiana podrobionych iPhone w Apple Stores

Wymiana podrobionych iPhone

Federalne Biuro Śledcze przeprowadziło naloty na dwa przedsiębiorstwa i pięć domów zaangażowanych w działalność przestępczą. Zgodnie z komunikatem prasowym DoJ zatrzymano ponad 250 tysięcy dolarów w gotówce i około 90 iPhone. Urządzenia są analizowane w celu ustalenia, czy są one fałszywe. 14 z 17 oskarżonych wymienionych w akcie oskarżenia zostało zatrzymanych. Trzech braci z Chin uważanych jest za przywódców oszustwa. Zostali oni aresztowani w San Diego podczas nalotów, podobnie jak ich żony i 11 innych oskarżonych. Trzy inne podejrzane osoby zostały wymienione w zarzutach, lecz nadal są na wolności.

Zobacz też: Oto obawy wydawców gier związane z Google Stadia

Agent specjalny FBI w Charge Scott Brunner był zadowolony, że nalot poszedł gładko, mówiąc w oświadczeniu:

Postawienie w stan oskarżenia tych 14 osób pokazuje zaangażowanie FBI we współpracę z Biurem Prokuratora Generalnego Stanów Zjednoczonych i naszymi partnerami w zakresie egzekwowania prawa w celu zwalczania międzynarodowych programów nadużyć finansowych, które mają wpływ na obywateli amerykańskich i amerykańskie przedsiębiorstwa w odniesieniu do podrabianych towarów pochodzących z Chin oraz tych oszustów, którzy wykorzystują amerykańskie produkty opatrzone znakiem towarowym dla własnych korzyści finansowych.

A oto w jaki sposób działał cały proceder: fałszywe urządzenia zostały wysłane z Chin. Zostały spreparowane tak, aby pasowały do numerów seryjnych i numerów International Mobile Equipment Identity (IMEI) numerów prawdziwych telefonów nadal objętych gwarancją, które są już używane przez klientów. Następnie zabierano je do sklepów Apple w całej Ameryce Północnej i wymieniano na oryginalne sztuki. Zespół prowadził ten proceder w 40 stanach USA i w niektórych lokalizacjach w Kanadzie. Jednak podstęp nie zawsze działał. Śledczy wciąż próbują dowiedzieć się, w jaki sposób oszuści otrzymywali te specyficzne dla urządzenia identyfikatory.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.