Tak jak początkowo zakładałem, emulacja programów win32 na układach ARM wcale nie przebiega tak dobrze, jak zapowiadał to Microsoft. Dlatego też właściciel Windowsa pozwala właścicielom Surface Pro X uzyskać dostęp do wczesnych natywnych kopii ARM swojej przeglądarki Edge Chromium już dziś. Dostęp do niej został przyznany w kanale testowym Canary, czyli najwcześniejszego dostępu. Oznacza to, że urządzenia takie jak Surface Pro X uzyskają dostęp do wydajniejszej i bardziej energooszczędnej przeglądarki znacznie wcześniej niż początkowo zakładano.

Microsoft wyda EDGE Chromium na ARM

Microsoft wyda EDGE Chromium na ARM

Microsoft wydał Surface Pro X z zainstalowaną starszą przeglądarką EDGE. Jednak do tej pory właściciele musieli korzystać z kopii x86 Chrome lub Edge Chromium w trybie emulacji. Ma to wpływ na żywotność baterii i wydajność urządzeń zasilanych przez układy ARM. Według pierwszych testów nawet wczesna wersja ARM64 Edge Chromium i jest znacznie lepsza. I to zarówno pod względem wydajności, jak i czasu pracy na baterii niż przeglądarka uruchomiona w emulatorze. Pierwsi użytkownicy testowej wersji donoszą o dużych ulepszeniach w zakresie przełączania zakładek, renderowania zawartości stron internetowych i szybkości przewijania.

Zobacz też: Huawei wypłaci bonusy pracownikom, którzy pomogli firmie przetrwać trudny okres

Choć poprawa szybkości jest oczywista, jest to wczesna kopia Edge Chromium dla ARM, i sporadycznie pojawiają się błędy. Microsoft ujawnił w zeszłym tygodniu na Ignite, że ostateczna wersja Edge Chromium na ARM nie zostanie opublikowana przed 15 stycznia. Jest to świetna wiadomość. Jednak rodzą się tutaj obawy o emulację aplikacji X86 na Windowsie. Okazuje się bowiem, że hurraoptymistyczne zapowiedzi Microsoftu mijają się z rzeczywistością.

Źródło: The Verge

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.