ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Apple Watch badania naukowe

Kolejne badania potwierdzają użyteczność Apple Watch w wykrywaniu problemów kardiologicznych

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Informacje o ratowaniu życia przez Apple Watch traktowałem zawsze z dużą dozą rezerwy. Jednak nie zamierzam walczyć z faktami, zwłaszcza kiedy przeciwko moim poglądom stoją badania. Naukowcy z uniwersytetu Stanforda, którzy przeprowadzili badanie serca przy pomocy Apple Heart Study, opublikowali swój artykuł w New England Journal of Medicine. Wcześniej wydali wstępne wyniki badania. Teraz jednak podano pełne informacje na ten temat. W skrócie: tak Apple Watch może wykryć migotanie przedsionków. Osoby cierpiące na tę chorobę mają nieregularne bicie serca i mogą cierpieć na udar mózgu, skrzepy krwi i niewydolność serca. Inteligentny zegarek z logo nadgryzionego jabłuszka może skutecznie ratować im życie.

Apple Watch może uratować życie. Udowodniono to poprzez badania naukowe

Apple Watch badania naukowe

Warto od razu na wstępie przytoczyć podsumowanie tych badań:

Wydajność i dokładność, które zaobserwowaliśmy w tym badaniu, dostarcza ważnych informacji. Staramy się zrozumieć potencjalny wpływ technologii noszonych na system opieki zdrowotnej. Badanie Apple Heart Study pokazuje nam, że migotanie przedsionków to dopiero początek. Możemy spojrzeć w przyszłość na inne obszary medycyny prewencyjnej. Dalsze badania pomogą ludziom podejmować bardziej świadome decyzje zdrowotne.

Badanie, które było sponsorowane przez Apple i rozpoczęło się już w 2017 roku, wzbudziło wystarczające zainteresowanie, aby zaangażować 400 tysięcy wolontariuszy z dostępem do iPhone i zegarka serii 1, 2 lub 3. Nowsze zegarki Apple nie zostały uwzględnione. Aplikacja Heart Study monitorowała rytm serca uczestników w poszukiwaniu obecności nieregularnego pulsu. Naukowcy wysłali łatki elektrokardiograficzne do uczestników, którzy zarejestrowali nieregularne bicie serca, aby mogli otrzymać tygodniową wartość danych i potwierdzić, czy mają migotanie przedsionków.

Zobacz też: Redmi K30 staje się faktem. Nie zabraknie obsługi 5G

W sumie tylko 0,5 procent uczestników otrzymało powiadomienia o nieregularnym biciu serca. Wyniki badań sklasyfikowane jako kluczowe do ustalenia, ponieważ pojawiły się obawy dotyczące nadmiernego powiadamiania. Po porównaniu danych z zegarka i poprawek EKG, które wysłali, naukowcy stwierdzili, że 34 procent uczestników, którzy otrzymali powiadomienie, rzeczywiście miało migotanie przedsionków. Zaledwie 34 procent może brzmieć jak błędne dane. Jednak naukowcy powiedzieli, że nie musi to wcale źle świadczyć o samym zegarku. Podkreślili, że migotanie przedsionków jest stanem przerywanym, a uczestnicy nosili je tylko przez krótki czas.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy