układy AI Intela

Intel przedstawił swój pierwszy procesor AI dedykowany pracy w chmurze

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Intel wprowadził dwa nowe procesory sieci neuronowych Nervana, NNP-T1000 i NNP-I1000. Przy okazji są to pierwsze układy ASIC od Niebieskich, które zostały zaprojektowane specjalnie dla AI w chmurze. Chip NNT-T jest przeznaczony do szkolenia SI w zrównoważonym projekcie, który może skalować się od małych klastrów komputerowych do superkomputerów. Natomiast model NNP-I obsługuje intensywne zadania wnioskowania.

Nowe układy AI Intela

układy AI Intela

Intel zaprezentował również jednostkę przetwarzania wizji Movidius Vision nowej generacji. Jej zaktualizowana architektura komputerowej wizji obiecuje ponad dziesięciokrotnie wyższą wydajność. Dodatkowo jej zarządzanie energią ma być aż sześciokrotnie lepsze niż w przypadku rozwiązań konkurencji. Twierdzenia te nie zostały jeszcze udowodnione w prawdziwym świecie. Jednak można bezpiecznie założyć, że każdy, kto polega na technologii Intela w pracy z wizualną AI, jest zainteresowany sprawą. Dlatego też liczę, że dość szybko doczekamy się pierwszych testów.

Zobacz też: Huawei będzie kupował procesory 5G z niespodziewanego źródła

Oczywiście i tak musimy uzbroić się w cierpliwość. Układy te mają trafić na rynek dopiero w pierwszej połowie 2020 roku. Może to jednak oznaczać duży skok w wydajności AI, przynajmniej wśród firm, które nie polegają na konkurencyjnych rozwiązaniach. Intel ostrzegł, że najnowocześniejsze zastosowania sztucznej inteligencji mogą wymagać podwojenia wydajności co 3,5 miesiąca. Tak się jednak nie stanie, jeśli firmy będą po prostu polegać na konwencjonalnych procesorach. Warto dodać, że giganci internetowi, tacy jak Facebook i Baidu, opierają się w dużym stopniu na rozwiązaniach Intel w zakresie AI. Wynikają z tego liczne praktyczne korzyści, takie jak szybsze ładowanie witryn lub bardziej zaawansowane funkcje sztucznej inteligencji.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy