Wraz z procesorami Threadripper trzeciej generacji, które pojawią się jeszcze w tym miesiącu, firma AMD zobowiązała się zapewnić długoterminowe wsparcie dla nowego gniazda sTRX4. Jest to dobra wiadomość, ponieważ wymiana procesora na ten następnej generacji nie będzie się wiązała z koniecznością zakupu nowej płyty głównej. Warto tutaj także podkreślić, że wcześniej w przypadku rodziny Threadripper nie było mowy o kompatybilności wstecznej.

AMD Threadripper sTRX4

AMD Threadripper sTRX4
Procesory trzeciej generacji Ryzen Threadripper zostały ogłoszone w zeszłym tygodniu. Opierają się ona na rdzeniach Zen2 i są wykonane w procesie technologicznym 7 nm przez TSMC.  Threadripper 3960X będzie miał 24 rdzenie i obsługę 48 wątków, natomiast Threadripper 3970X pakuje w 32 rdzenie z 64 wątkami. Nowe procesory bazują na nowej platformie sTRX4, co oznacza, że będą pracować tylko na nowych płytach głównych TRX40. W przeciwieństwie do Ryzen AM4 Threadripper nie jest wstecznie kompatybilny z gniazdem sTR4 używanym w Threadripper pierwszej i drugiej generacji. Mimo że gniazdo sTRX4 ma taką samą liczbę pinów jak sTR4, nie są one kompatybilne elektronicznie. Według AMD mapowanie pinów na napięcie lub dane jest zupełnie inne.

Zobacz też: Snapdragon 865 będzie o 20% szybszy od poprzednika, a to niejedyna różnica

AMD podało dwa powody zmiany socketu. Pierwszym jest chęć osiągnięcia maksymalnej wydajności procesorów 3 Gen AMD Ryzen Threadripper. To było niemożliwe w przypadku wcześniejszego złącza. Drugim powodem jest zastosowanie gniazda, które zostało przemyślane także na generację do przodu. AMD zamierza długoterminowo wspierać gniazdo sTRX4, ponieważ zachęci to entuzjastów do inwestowania w płyty główne TRX40. To ma zachęcić konsumentów do wybierania ich procesorów. Warto tutaj zaznaczyć, że ceny płyt pod Threadripper zaczynają się od kilku tysięcy. Jest to więc niezwykle istotna zmiana.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.