ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Dual Shock 5 

Wymiana dysków SSD w PlayStation 5 ma być dziecinnie prosta

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

W sieci pojawiły się grafiki przedstawiające kasety na dyski SSD dedykowane nadchodzącej konsoli od Sony PlayStation 5. Ich pojawienie się zrobiło sporo zamieszania. O tym, że najnowsza konsola japońskiego giganta będzie obsługiwała nośniki półprzewodnikowe, dowiedzieliśmy się już jakiś czas temu. Jednak początkowo sądzono, że ich umieszczenie w obudowie będzie polegało na tej samej zasadzie co nośnika HDD w obecnej generacji.

Wymienne dyski SSD w PlayStation 5

Wymienne dyski SSD w PlayStation 5

Na początku warto rozwiać pewną popularną plotkę: nie, SSD nie będą nośnikami z grami dla konsoli. Byłoby to stanowczo zbyt drogie rozwiązanie. Obecnie nawet najtańsze nośniki tego typu o pojemności około 120 GB kosztują kilkadziesiąt złotych. To bardzo niekorzystnie odbiłoby się na cenach nowych tytułów. Dodatkowo producent ogłosił, że nadchodząca konsola będzie obsługiwała płyty Blue-Ray o pojemności do 100 GB, czyli dwukrotnie pojemniejsze niż PlayStation 4. O stosowaniu kaset z grami opartych na dyskach SSD nie ma więc mowy. Oczywiście kasety te nie są wymysłem fanów. Pojawiły się one we wniosku patentowym złożonym przez Sony. Nie oznacza to jednak, że zostaną wykorzystane w nadchodzącej konsoli.

Zobacz też: Twitter ułatwi śledzenie tematów

Jednak nawet jeśli się pojawią, ich rola może się okazać znacznie bardziej prozaiczna. Największą zaletą konsol do gier jest ich relatywnie niska cena względem komputera klasy PC o podobnych możliwościach. Przy okazji musi być też dostępna na niemal każdą kieszeń. PlayStation 5 nie będzie więc kosztowało więcej niż równowartość około 2500 zł. W tej cenie dostaniemy naprawdę mocarne podzespoły od AMD. Trudno więc ją pogodzić z pojemnym nośnikiem SSD. Najprawdopodobniej więc podstawowa wersja konsoli będzie wyposażona w dysk o lichej pojemności. Natomiast dzięki obecności kieszeni i kaset na SSD użytkownicy będą mogli sami w bardzo prosty sposób je wymienić albo też dołożyć do urządzenia. Warto jednak pamiętać, że to tylko spekulacje. Rozwiązanie to wcale nie musi się pojawić w nadchodzącym PlayStation 5.

Źródło: wccftech

Sprawdź najnowsze wpisy