ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
AMD zamówienia 7 nm

Wiemy coraz więcej o następnej generacji procesorów AMD ze zintegrowaną grafiką

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

APU, czyli procesory AMD ze zintegrowaną grafiką to temat niezwykle mi bliski. Dlatego też jestem wyczulony na wszelkie informacje o nich mówiące. Kilka dni temu pojawiły się plotki mówiące o tym, że producent zdecyduje się porzucić układy graficzne z rodziny Vega na rzecz najnowszych rdzeni do przetwarzania obrazu z rodziny Renior. Okazuje się jednak, że nie jest to prawda, a Vega zostanie z nami na dłużej.

AMD Ryzen 4000 APU

AMD Ryzen 4000 APU

Mowa rzecz jasna o układach z serii Ryzen 4000. Jednak warto tutaj zaznaczyć, że przynależność nowych APU do tej serii jest dość myląca. Wynika to z tego, że układy te są zawsze generację do tyłu. I tak przykładowo Ryzen 2400G korzysta z Rdzeni Zen, mimo że seria 2000 to układy z rdzeniami Zen+. Natomiast Ryzen 3400G korzysta z rdzeni Zen+, kiedy to seria 3000 jest kojarzona z rdzeniami Zen2. Dlatego też nadchodzące APU z serii 4000 będą operowały na rdzeniach Zen2, zamiast na tych następnej generacji, czyli Zen3. To właśnie z nimi ma zostać sparowana grafika Renior. Dlatego najprawdopodobniej zobaczymy ją dopiero w APU z serii 5000.

Zobacz też: Uwaga na blokowanie reklam na YouTube – możesz stracić konto

Nie oznacza to jednak stagnacji. Co prawda obecna generacja APU, czyli 3200G i 3400G pod względem grafiki rozczarowuje. Dostajemy bowiem odpowiednio procesory graficzne Vega 8 i Vega 11, czyli te same jednostki, chociaż o podbitych zegarach co w poprzednikach. Seria 4000 ma przynieść tutaj znaczną rewolucję. W jej skład mają bowiem wchodzić układy graficzne Vega 12, Vega 13 oraz Vega 15. Warto zaznaczyć, że nazwy te mówią nam, ile dokładnie głównych rdzeni graficznych dany procesor oferuje. Vega 15 będzie więc niemal dwukrotnym ich zwiększeniem względem układu Vega 8. Nie wiadomo jednak, jak odbije się to na wzroście wydajności graficznej. Mimo to w tej kwestii oczekiwania są całkiem spore.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najnowsze wpisy