ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Smartwatch ekran e-ink

Smartwatch i ekran e-ink – piękna hybryda Fossila.

Autor: Arkadiusz Stec Kategoria: Newsy

Inteligentne zegarki są na rynku od wielu lat, a smartwatch posiadający ekran e-ink nie jest pomysłem nowym. Kilka firm próbowało eksperymentować z e-papierem. Jednak takie zegarki nie osiągnęły sukcesu. Fossil nadal wierzy w takie ekrany i bardzo mnie to cieszy. Nowy model – Hybrid HR prezentuje się świetnie.

Fossil Hybrid HR to smartwatch z ekranem e-ink

Zastosowanie e-papieru zwykle wiąże się z długim czasem pracy na baterii. Tak jest i tym razem. Smartwatch ma działać na jednym ładowaniu aż 14 dni. Nie liczcie jednak na funkcjonalność, którą prezentuje Apple Watch lub Samsung Gear. Tętno, pogoda, liczba kroków, data oraz kilka parametrów z dziedziny fitnessu to w zasadzie jedyne informacje, które prezentuje hybrydowa tarcza. Ekran e-ink nie generuje światła, więc w ciemności konieczne jest dwukrotne stuknięcie w szybkę, aby go na chwilę podświetlić. Do sprawdzenia godziny oraz oczekujących powiadomień takie rozwiązanie powinno wystarczyć. Fossil nie zdecydował się na zastosowanie systemu Wear OS. Wybrał swoje własne oprogramowanie.

Czym jest ekran e-ink w smartwatchu

Ekran e-ink posiada mikroskopijne kapsułki. Białe (naładowane dodatnio) i czarne (naładowane ujemnie). Są umieszczone w specjalnym płynie. Aby wyświetlić coś na takim ekranie, urządzenie musi wysłać odpowiedni ładunek elektryczny w dany punkt wyświetlacza. Dzięki temu czarne kapsułki zostaną przyciągnięte i utworzą pożądany kształt – obraz, znak lub literę. E-papier nie emituje światła, dlatego nie męczy wzroku, a dodatkowo zużywa bardzo mało energii. Jest ona wykorzystywana tylko w momencie wysłania impulsu. Kapsułki po utworzeniu odpowiedniego kształtu już jej nie potrzebują. Zużywana jest ponownie, dopiero kiedy dany kształt lub litera musi się zmienić.

Wygląd smartwatcha Fossil Hybrid HR

Brak kolorowego ekranu, animacji oraz ograniczoną funkcjonalność smartwatch z pewnością nadrabia wyglądem. Zegarek wygląda bardzo elegancko. Ekran e-ink bardzo ładnie wtopiono w tarczę i nie ma się wrażenia, że wciśnięto go tam na siłę. Średnica koperty wynosi 42 milimetry. Pasek, co bardzo cieszy, ma standardową szerokość wynoszącą 22 milimetry. W związku z tym będziemy mogli go wymienić na inny – dowolny.

Fossil Hybrid HR kosztuje około 750 złotych. W chwili obecnej dostępny jest w tylko w Stanach Zjednoczonych. 18 listopada zaplanowano premierę w Indiach. Pozostałe kraje muszą poczekać – niestety nie wiadomo jak długo.

Zobacz także: [Recenzja] Emporio Armani Smartwatch 3 – Wear OS na sterydach

Źródło: Fossil, Engadget, GSM Arena

Sprawdź najnowsze wpisy