ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Data premiery MediaTek 5G

Już niedługo zrobi się znacznie ciaśniej na rynku układów 5G

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Jeśli chodzi o dostępne na rynku układy 5G, to nie ma ich zbyt wiele. Wszystkie obecnie dostępne smartfony na rynku z obsługą sieci najnowszej generacji korzystają z dodatkowego modułu obsługującego najnowsze pasmo. Procesory z serii Kirin możemy wykreślić już na starcie, ponieważ pod ich kontrolą pracują jedynie smartfony od Huawei i Honor. Mamy jeszcze Qualcomma z nadchodzącym Snapdragonem 865, którego zobaczymy już w grudniu oraz Samsunga z układami Exynos 980 i 990 w wariantach 5G.

Smartfony z układami MediaTek 5G w 2020 roku

MediaTek 5G w 2020 roku

Już informowaliśmy, że tajwański MediaTek pracuje obecnie nad układem mobilnym 5G, który zostanie zaprezentowany w przyszłym roku. W najnowszym wywiadzie prezes MediaTek Cai Lixing ujawnił, że smartfony napędzane przez 5G SoC firmy zostaną zaprezentowane w pierwszym kwartale przyszłego roku. Oznacza to, że trafią na sklepowe półki pomiędzy styczniem a marcem przyszłego roku. Prezes firmy zdradził także, że zaprezentuje wtedy także układy należące do średniej oraz, co jest największym zaskoczeniem, niskiej półki cenowej. Obecnie mamy już na rynku model kasy średniej ze zintegrowanym modemem 5G. Jest to Exynos 980 od Samsunga. Jednak MediaTek jest pierwszym producentem, który zapowiedział tani procesor 5G.

Zobacz też: Rosja zwolni pasmo 700 MHz na rzecz 5G, jednak jest za wcześnie by świętować

Według przecieków firma ma ogłosić swój pierwszy procesor mobilny 5G podczas nadchodzącej konferencji MediaTek Summit. Ta ma się odbyć 26 listopada. Warto tutaj podkreślić, że ogłoszenie a prezentacja to dwie różne kwestie. Mówi się również, że Redmi pracuje nad smartfonem 5G zasilanym przez chipset tajwańskiej firmy. Nie jest to zaskoczeniem. Redmi, czyli marka zależna od Xiaomi wybrała układ Helio G90T dla Redmi Note 8 Pro, co okazało się świetną decyzją. Nic więc dziwnego, że obydwie firmy kontynuują swoją współpracę. Wcześniej byłem bardzo sceptycznie nastawiony do układów MediaTeka. Dziś trzymam kciuki za tego producenta i mam nadzieję, że jego dobra passa będzie trwała przez długie lata.

Źródło: Gizmochina

Sprawdź najnowsze wpisy