Najpopularniejsza wyszukiwarka internetowa co jakiś czas zmienia swoje logo, nawiązując w ten sposób do ważnych wydarzeń. Google w Święto Niepodległości obchodzone 11.11 w naszym kraju przygotowuje okazjonalną grafikę, podobnie jak w przypadku amerykańskiego Dnia Weterana czy rocznic upadku Muru Berlińskiego. Modyfikacje logotypu wyszukiwarki przy okazji istotnych rocznic i wydarzeń noszą nazwę Google Doodles.

Tegoroczna grafika Google w Święto Niepodległości

google w święto niepodległości

W tym roku Google nie zaskoczyło nas swoją kreatywnością, choć okolicznościowa grafika prezentuje się estetycznie. Widzimy na niej powiewającą flagę Polski na tle nieba. Bardzo podobne grafiki przygotowano w ostatnich tygodniach przy okazji ważnych świąt w innych krajach. Niemal identycznie wyglądało Google Doodle nawiązujące do Święta Narodowego Austrii.

google w święto niepodległości

W przeszłości, otwierając stronę główną Google 11 listopada w naszym kraju, mogliśmy zobaczyć m.in. grafikę z bocianem. Wywołało to sporą liczbę komentarzy i krytycznych głosów. Część publicystów i polityków miała wręcz pretensje do amerykańskiego giganta, dlaczego w logotypie nie zawarto orła, tylko bociana. Google odpowiedziało wtedy, że każdego roku na wiosnę do Polski przylatuje duża liczba bocianów, co jest fenomenem kojarzonym z naszym krajem.

Czytaj też: Zaskakujące wyniki badań o depresji młodzieży i mediach społecznościowych

Kilka słów o historii Google Doodles

W 1998 roku właściciele Google wyjechali na festiwalu Burning Man w Nevadzie. W związku z tym zmodyfikowali swoje logo tak, aby w zabawny sposób pokazywało ludziom, że biuro Google jest zamknięte. Wtedy powstał pomysł, by przy okazji różnych istotnych wydarzeń modyfikować logo. Dwa lata później webmaster Dennis Hwang został poproszony o zaprojektowanie Doodla na Dzień Bastylii. Tradycja trwa do dziś. Obecnie pretekstami do prezentowania okazjonalnych grafik na głównej stronie wyszukiwarki są wybory parlamentarne w różnych krajach, rocznice historyczne i inne ważne dla danego regionu chwile.

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Mateusz Nowak

Student dziennikarstwa i komunikacji społecznej, interesują go nowe technologie, a także kwestie społeczne i polityczne. W wolnym czasie czyta, słucha muzyki (głównie hip-hop) lub ćwiczy na siłowni.