Samsung Galaxy Tab 8.9 i 10.1
Producenci rozszerzając swoją ofertę o kolejne kraje, w tym Polskę, zakładają określony poziom sprzedaży. Okazuje się, że niektóre firmy są rozczarowane wynikami sprzedaży tabletów z Androidem w Polsce. Taka sytuacja ma miejsce jednak w wielu krajach.

Na rynku dostępnych jest już kilka bardzo dobrych, funkcjonalnych i niedrogich tabletów. Nie brakuje również urządzeń, w przypadku których ciężko znaleźć jakiekolwiek sensowne uzasadnienie dla ceny sugerowanej przez producenta – tak jest w przypadku HTC Flyer i LG Swift Tab.

GfK Polonia jakiś czas temu przeprowadziła badania rynku, które wskazywały na to, że w tym roku w Polsce sprzedanych zostanie przynajmniej 100 tys. tabletów. W efekcie producenci byli bardzo optymistycznie nastawieni, chętnie wprowadzając kolejne urządzenia na tak duży rynek. Niestety rzeczywistość dość szybko zweryfikowała te plany.

Jedną z firm, które przesadziły z planowaną liczbą sprzedanych tabletów jest Acer. Tajwański producent szacował, że uda mu się sprzedać w kraju nad Wisłą ok. 40 tys. tabletów. Aktualnie liczba ta została zredukowana do znacznie bardziej prawdopodobnych 10 tys. urządzeń.

Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Przede wszystkim tablety z systemem Android są zbyt drogie – wiele osób nie wyobraża sobie wydanie 3 tys. złotych na urządzenie, które pod względem możliwości sytuuje się między laptopem a smartfonem. Pozostali producenci sprzętu powinni iść tropem Asusa i Acera oferując tablety w cenie niższej niż 1500 złotych.

Kolejnym problemem jest dostępność urządzeń w sklepach. Przedstawiciele niektórych sklepów narzekają na zbyt małe dostawy modeli, które cieszą się największym zainteresowaniem. Prawdą jest jednak to, że sytuacja stale się poprawia i w tej chwili większość modeli jest normalnie dostępna.

Wiele wskazuje na to, że w przypadku Polski producenci skupią się na sprzedaży za pośrednictwem operatorów komórkowych – tak będzie w przypadku Asusa, Acera i Samsunga. Do tego czasu Acer Iconia Tab A500, Asus Eee Pad Transformer i nowy Samsung Galaxy Tab muszą pojawić się w wersjach z modułem 3G, umożliwiającym transmisję danych za pośrednictwem sieci komórkowych.

źródło: Warsaw Business Journal

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Cebula