ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Implanty przeciwko uzależnieniom

Implanty mózgowe nową metodą walki z uzależnieniami

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Uzależnienie jest jedną z najbardziej niszczycielskich rzeczy, które mogą przytrafić się człowiekowi. Jeśli pozostawimy to bez kontroli, stan ten może zniszczyć rodzinę, karierę, zdrowie, a nawet odebrać nam życie. Uzależnionym można być od wielu używek. Te najbardziej oczywiste to alkohol, papierosy, narkotyki. Jednak nie należy zapominać o lekach i e-papierosach. Te ostatnie mają opinię nieszkodliwych, nawet w przypadku stosowani olejków z nikotyną co czyni je naprawdę groźnymi.

Implanty przeciwko uzależnieniom

Implanty przeciwko uzależnieniom

Wiele osób cierpi na jakieś formy uzależnienia. Natomiast terapie walki z nimi nie zawsze są całkowicie skuteczne w powstrzymywaniu przyszłych nawrotów. Tym właśnie problemem zajmują się profesjonaliści medycyny Uniwersytetu Wirginii Zachodniej, mają nadzieję, że rozwiążą go za pomocą swojej najnowszej procedury. Rockefeller Neuroscience Institute Uniwersytet jest pierwszą placówką w USA, która rozpoczęła badania kliniczne wykorzystujące głęboką stymulację mózgu (DBS) do leczenia pacjentów cierpiących na uzależnienia. Polega to na pobudzaniu ośrodków nagrody w mózgu. To właśnie one są odpowiedzialne za znaczną część problemu.

Zobacz też: Seria Galaxy S11 ze znacznie pojemniejszymi bateriami od poprzedniej? Wszystko na to wskazuje

Implant DBS ma za zadanie wysłać impuls elektryczny w kierunku tego regionu mózgu pacjenta, gdy wykryje zachowania psychiczne związane z nałogami, takie jak głód narkotykowy. W teorii powinno to działać jako przerwa w destrukcyjnych nawykach lub uczuciach. Niestety, nie wiadomo jak wygląda skuteczność takiego rozwiązania, oraz czy samo w sobie nie stanowi zagrożenia dla życia. Dodatkowo istnieje możliwość uzależnienia się od impulsów samych w sobie. To natomiast nie będzie rozwiązaniem problemu, a przeniesieniem nałogu na inny obiekt. Kolejnym problemem może być łatwość wychodzenia z uzależnień. Więcej osób może się decydować na branie narkotyków ze względu na to, że potencjalny problem z uzależnieniem będzie się dało rozwiązać zwykłym zabiegiem.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy