Windows Phone

Bill Gates jest pewny, dlaczego Windows Phone przegrał z Androidem

2 minuty czytania
Komentarze

Jak dzisiaj wygląda mobilny rynek, to każdy widzi. Mamy do czynienia z Androidem i iOS, a jakakolwiek godna konkurencja po prostu nie istnieje. Zdecydowanie największe szanse na zagrożenie tym dwóm platformom miał Microsoft ze swoim Windows Phone, a później Windows Mobile. Oczywiście wcześniej też istniał Windows Mobile, ale to jednak zupełnie inna generacja smartfonów. Bill Gates, mimo że dzisiaj jest legendą Microsoftu, bez zarządzania projektami, podzielił się w wywiadzie tezą, dlaczego to Mobilne Okienka przegrały na rynku.

Windows Phone przegrał z Androidem przez… brak skupienia Microsoftu

windows phone android

Z mojej perspektywy największym problemem Microsoftu był brak aplikacji, czyli brak zaangażowania w budowanie zainteresowania swoją platformą wśród deweloperów. Początkowe blokady techniczne miały pomóc z fragmentacją, ale z czasem Amerykanie odeszli od tego pomysłu, więc to właśnie sklep Windows Phone i Windows Mobile upatruję za przyczynę porażki. Tymczasem Bill Gates uważa, że to… brak skupienia firmy jest głównym powodem. W momencie, kiedy gigant z Redmond powinien skupić się na swoim mobilnym systemie, to cała siła przerobowa ustawiła swój priorytet na pozwie o praktyki monopolowe, który wysunął Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych.

Zobacz też: Firefox z poważną luką, z której oszuści chętnie korzystają.

Dodatkowo Bill Gates wspomina o przegapieniu szansy na wydanie istotnego modelu z Windows Phone od Motoroli. Nie wiem dokładnie, o którym smartfonie jest mowa, ale pamiętajmy, że dekadę temu amerykańska firma miała duże znaczenie na rynku. Czy Bill Gates powinien tak rozdrapywać rany? W końcu mówimy o projekcie, przez który Microsoft stracił około 400 miliardów dolarów, a sam były prezes firmy wspomina, że była to jego największa porażka.

Źródło: XDA Developers

Motyw