Mozilla wstrzymuje darowizny kryptowalut

Firefox obiecuje pozbyć się spamu w powiadomieniach do końca przyszłego roku

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Mozilla zmienia sposób, w jaki Firefox obsługuje żądania powiadomień. Wszystko to aby spróbować ograniczyć irytujące wyskakujące okienka. Począwszy od wersji 72 Firefoksa, która ma zostać wydana w styczniu, prośby o wyświetlenie powiadomień na pulpicie będą miały postać małej ikony w pasku URL Firefoksa. Natomiast użytkownicy będą musieli kliknąć nią, aby faktycznie zobaczyć prośbę o powiadomienie. Obecnie samo odwiedzenie wielu stron wystarczy, aby wyświetlić stosunkowo duży monit proszący o akceptację powiadomień.

Firefox walczy ze spamem w powiadomieniach

Firefox spam powiadomienia

W swoim blogu Mozilla oświadczyła, że podjęła decyzję, ponieważ jej badania wykazały, jak wielu użytkowników jest podirytowanych powiadomieniami. Pozornie jest to wygodny sposób udostępniania aktualizacji przez strony internetowe użytkownikom po zamknięciu zakładki. Jednak to tylko pozory. Według badań firmy około 99% podpowiedzi nie jest akceptowanych przez użytkowników, a 48% jest aktywnie odrzucanych. Okazało się również, że wielokrotne zwracanie się do użytkowników o pokazanie powiadomień rzadko skłania ich do zmiany zdania. Powiadomienia z przeglądarek są nie tylko irytujące. W wielu przypadkach mogą być wykorzystywane przez złośliwe strony w celu nakłonienia użytkowników do pobierania złośliwego oprogramowania. Mogą także serwować podejrzane reklamy internetowe. Jeden z analityków ds. złośliwego oprogramowania powiedział, że spam w dużej mierze zastąpił reklamę jako główne źródło skarg użytkowników.

Zobacz też: Prace nad procesem technologicznym 3 nm ruszą z kopyta

Chociaż największe zmiany w Firefoksie mają nastąpić dopiero w styczniu, przeglądarka dokonała już niewielkiej korekty w sposobie obsługi powiadomień w wersji 70. Teraz gdy odwiedzimy nową witrynę, która chce wyświetlać powiadomienia, Firefox zastąpił opcję nie teraz opcją nigdy więcej. Użytkownicy przeglądarki nie będą więc nękani wielokrotnymi prośbami o wyświetlanie powiadomień przez tę samą witrynę. Mozilla jest pierwszą przeglądarką, która oficjalnie ogłosiła plany domyślnego zablokowania powiadomień. Jednak Google eksperymentuje z podobną funkcją dla przeglądarki Chrome, co sprawia, że powiadomienia będą mniej inwazyjne.

Źródło: TheVerge

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy