Przez weekend Twitter zawiesił wiele kont związanych z grupami bojowników Hamas i Hezbollah. Ten ruch stanowi odwrócenie poprzedniego stanowiska Twittera dotyczącego tych dwóch organizacji. W przeszłości firma powiedziała, że rozróżnia polityczne i wojskowe ramiona Hamasu i Hezbollahu. Było stanowisko, które stawiało Twittera w sprzeczności z innymi firmami technologicznymi, w tym Facebookiem i Google, i skutecznie pozwoliło grupom na dalsze korzystanie z platformy.

Twitter banuje terrorystów

Twitter banuje terrorystów

Firma jeszcze nie wydała oświadczenia w sprawie banowania tych grup. Choć nawigacja do tych kont pokazuje, że naruszyli warunki korzystania z Twittera. Prawdopodobnie serwis zawiesił konta z powodu rosnącej presji prawodawców. We wrześniu, dwupartyjna grupa członków US House wysłała firmie list z prośbą o podanie daty, kiedy usunie z Twittera treści związane z Hamasem i Hezbolląhem. Departament Stanu uważa obie grupy za zagraniczne organizacje terrorystyczne. Biorąc ich dotychczasowe działania pod uwagę to trudno tutaj się nie zgodzić ze stanowiskiem USA.

Zobacz też: Nowe filmy i odcinki seriali w HBO GO – pełna lista nowości

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Twitter został poddany krytyce za to, jak radzi sobie z kontami związanymi z terroryzmem. W 2016 roku, w obliczu podobnej presji, firma zablokowała 125 tysięcy kont powiązanych z ISIS. Później raport stwierdził, że czystka zdewastowała wirusowy zasięg grupy w Internecie. Ze swojej strony Twitter utrzymuje, że znacznie lepiej radzi sobie z nadzorowaniem swojej platformy. Serwis stwierdził, że w pierwszej połowie roku zawiesił około 116 tysięcy kont za promowanie terroryzmu. Około 87% z nich zostało aktywnie zatrzymanych przez narzędzia algorytmiczne firmy, których używa również do łapania użytkowników wysyłających obraźliwe treści.

Źródło: Engadget