Zniszczył firmowe serwery

Hakerzy zaatakowali firmy odpowiadające za rejestrację domen

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Hakerzy zaatakowali firmy odpowiedzialne za rejestrację domen internetowych. Oberwało Web.com oraz NetworkSolutions.com i Register.com. Są to najpopularniejsze i najlepiej oceniane przedsiębiorstwa tego typu na całym świecie. Web.com wydało komunikat o bezpieczeństwie informujący klientów, że będą zmuszeni zresetować swoje hasła przy następnym logowaniu. Takie naruszenia są szczególnie niepokojące, ponieważ klienci rejestrujący nazwy domen są właścicielami stron internetowych. Około 8,7 miliona z nich jest zarejestrowanych w tych firmach.

Hakerzy zaatakowali rejestratorów domen

Hakerzy zaatakowali rejestratorów domen

Web.com wydało stosowne oświadczenie na temat całej tej sprawy:

Osoba trzecia uzyskała nieautoryzowany dostęp do ograniczonej liczby swoich systemów komputerowych pod koniec sierpnia 2019 roku. W wyniku tego informacje o koncie mogły być dla niej dostępne. […] Żadne dane karty kredytowej nie zostały naruszone w wyniku tego incydentu. [zostały ujawnione dane kontaktowe jak — przyp. red] imię i nazwisko, adres, numery telefonów, adres e-mail oraz informacje o usługach, które oferujemy danemu właścicielowi konta.

Zobacz też: WhatsApp pozywa izraelską firmę produkującą aplikacje szpiegujące

Web.com poprosiło klientów o zresetowanie ich haseł. Zostali przy tym uspokojeni następującą informacją:

Szyfrujemy hasła do konta i nie wierzymy, że informacje te są podatne na zagrożenia w wyniku tego incydentu.

Taki atak pozornie wydaje się mało szkodliwy. Jednak warto pamiętać, że firmy odpowiedzialne za rejestrację domen sprzedają nazwy stron internetowych i przydzielają im adresy IP. Jako takie, są one niezbędnym trybikiem w Internecie. Jeśli cyberprzestępca zdoła zmienić nazwę domeny, może przejąć kontrolę nad całą stroną internetową. Na przykład, hakerzy raz dokonali takiej zmiany brazylijskim banku i przekierowali użytkowników na podobne strony, które ukradły ich dane uwierzytelniające i zainstalowane złośliwe oprogramowanie. Jak więc widać, sprawa jest naprawdę poważna.

Źródło: Engadget

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy