Słaby sygnał Wi-Fi może być prawdziwą przyczyną frustracji. Mimo że przekaźnik zasięgu może złagodzić problem, najlepszym rozwiązaniem byłoby przede wszystkim zapewnienie lepszego zasięgu od routera. To właśnie udało się osiągnąć grupie badaczy dzięki opracowanemu wewnętrznie protokołowi sieciowemu zwanemu On-Off Noise Power Communication (ONPC). Co ciekawe, ich innowacyjność może zwiększyć zasięg punktu dostępowego Wi-Fi o ponad 60 metrów. Dodatkowo nie wymaga żadnego nowego sprzętu w celu zwiększenia zasięgu sygnału.

Zwiększanie zasięgu Wi-Fi

Zwiększanie zasięgu Wi-Fi

Phil Lundrigan, adiunkt na Uniwersytecie Brighama Younga, wraz z Nealem Patwari z Uniwersytetu Waszyngtońskiego i Sneha Kaserą z Uniwersytetu w Utah opracowali oprogramowanie, które można zaprogramować na podstawie istniejącego protokół Wi-Fi w celu zwiększenia zasięgu sygnału o ponad 60 metrów. Usługa Alive zwiększyła zasięg sygnału urządzenia o 67 metrów poza zasięgiem standardowej sieci Wi-Fi.

To naprawdę fajna rzecz w tej technologii: wszystko odbywa się w oprogramowaniu

— powiedział Phil Lundrigan

Zobacz też: ZTE — chiński gigant z mnóstwem problemów na światowym rynku

Następnie dodał, że teoretycznie można ją dodać do każdego urządzenia obsługującego Wi-Fi poprzez prostą aktualizację oprogramowania. Dodatkowo ma być ona kompatybilna także z urządzeniami Bluetooth i sieciami komórkowymi. Phil i jego współbadacze byli w stanie to osiągnąć, utrzymując sygnał na poziomie 1 bit na sekundę poprzez protokół ONPC. W przeciwieństwie do standardowej sieci Wi-Fi, która do utrzymania sygnału wymaga prędkości co najmniej jednego megabita na sekundę. Seria 1s i 0s została zaprogramowana w czujniku Wi-Fi w celu ustalenia schematu włączania/wyłączania sygnału, który router Wi-Fi był w stanie odróżnić od otaczającego szumu. Niestety, nie jest to rozwiązanie zbyt użyteczne do przeglądania sieci. Jednak Lundrigan uważa, że wiele urządzeń Wi-Fi, takich jak czujnik drzwi garażowych, monitor jakości powietrza lub system zraszaczy może skorzystać z tego rozwoju. Tam prędkość ma drugorzędne znaczenie z racji małych paczek danych.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.