USA ostrzega przed chińską technologią

Huawei i ZTE znowu zagrożeniem dla bezpieczeństwa USA?

2 minuty czytania
Komentarze

Amerykańska Federalna Komisja Łączności ogłosiła, że w listopadzie zamierza głosować nad wyznaczeniem zarówno Huawei, jak i ZTE zagrożenia bezpieczeństwa. Taka decyzja uniemożliwiłaby telekomunikacji korzystanie z Funduszu Usług Powszechnych Komisji w celu zakupu sprzętu od tych dwóch firm.

Huawei i ZTE zagrożeniem dla USA

Huawei i ZTE zagrożeniem USA

Przewodniczący FCC Ajit Pai wydał w tej sprawie następujące oświadczenie:

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo 5G i Ameryki, nie możemy sobie pozwolić na podjęcie ryzyka w nadziei, że nic się nie stanie. W miarę jak Stany Zjednoczone modernizują swoje sieci do nowej generacji technologii bezprzewodowych, nie możemy ignorować ryzyka, że rząd chiński będzie dążył do wykorzystania słabych punktów sieci w celu angażowania się w szpiegostwo, wprowadzania złośliwego oprogramowania i wirusów, a w inny sposób narażania naszych krytycznych sieci komunikacyjnych.

Fundusz Usług Powszechnych ma na celu dofinansowanie wdrażania usług szerokopasmowych i 4G/5G na obszarach wiejskich i trudno dostępnych. Jego celem jest zapewnienie  im nowoczesnego, podstawowego poziom usług. Niektórzy dostawcy wiejscy wdrożyli już sprzęt Huawei. Rząd USA udostępnił już fundusz w wysokości 1 miliarda dolarów na sfinansowanie wymiany tego sprzętu.

Zobacz też: Exynos 990 jednak nie trafi do Galaxy S11?

Huawei ze swej strony twierdzi, że ten ruch FCC nie będzie zbyt produktywny:

Takie działanie jeszcze bardziej pogłębi przepaść cyfrową; spowolni tempo rozwoju gospodarczego bez dalszego zabezpieczania sieci telekomunikacyjnych kraju.

Jak zwykle w argumencie USA przeciwko Huawei brakuje jednego: dowodów. Prawo, które zdaniem USA zmusiłoby Huawei do wspierania chińskiego wywiadu w podsłuchiwaniu to także ciekawa kwestia. Okazuje się bowiem, że nie jest sformułowane tak, jak twierdzą Stany Zjednoczone. Jedynym udowodnionym przewinieniem Huaweia jest to, że przedsiębiorstwo to zostało przyłapane na lekceważeniu sankcji nałożonych na Iran przez Stany Zjednoczone. Być może, gdy FCC jest w trakcie rozważań przed głosowaniem, mogą zostać ujawnione dowody, które ostatecznie położyłyby kres tej kwestii. Może nareszcie dowiemy się, dlaczego Huawei jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa. Nie sądzę jednak, że do tego dojdzie. Jeżeli w wyniku głosowania dwie firmy zostaną uznane za narażone na ryzyko związane z bezpieczeństwem, będą miały 30 dni na złożenie odwołania.

Źródło: wccftech

Motyw