ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Project Athena z DDR5

Project Athena z obsługą pamięci operacyjnej DDR5

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

O Project Athena zrobiło się ostatnio dużo ciszej. Nie oznacza to, że przestał być rozwijany, wręcz przeciwnie. Dla przypomnienia: urządzenia te mają cechować się dużą szybkością, energooszczędnością, błyskawicznym uruchamianiem, niską wagą oraz pracą w sieci najnowszej generacji, czyli 5G. Do sieci właśnie wyciekły informacje na temat najnowszych procesorów Intela.

Project Athena z DDR5

Project Athena z DDR5

Pozornie nie mają one niczego wspólnego z tym projektem Athena, ponieważ nazwa ta nie padła w przecieku. Sprawa jednak dotyczy układu z rodziny Tiger Lake-U. Czyli mowa jest o niskonapięciowym procesorze stworzonym z myślą o cienkich i lekkich laptopach. Znane źródło wszelkiej maści przecieków dotyczących sprzętu, @KOMACI_ENSAKA zauważył zgłoszenie Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC). Sugeruje ono, że nadchodzące procesory Intel Tiger Lake-U (TGL-U) dla cienkich i lekkich laptopów będą kompatybilne z pamięcią LPDDR5. To natomiast idealnie wpasowuje się w założenia projektu. Nie ma tam co prawda mowy o pamięciach LPDDR5, jednak ich szybkość jest jego kluczowym parametrem dla Atheny.

Zobacz też: Vivo dołącza do prac nad 6G. Tak jakby…

Podczas gdy LPDDR4X ma maksymalną przepustowość 4266 Mbps, LPDDR5 utoruje drogę dla przepustowości do 6400 Mbps. Co ważniejsze, LPDDR5 ma zużywać do 30% mniej energii niż LPDDR4X. Jest to krytyczne, biorąc pod uwagę, że procesory Intel serii U (i serii Y) są przeznaczone dla urządzeń mobilnych, w których ceni się dłuższą żywotność baterii, zwłaszcza w ramach projektu Athena.  Liderzy branży pamięci SK Hynix i Samsung mają zamiar wdrożyć DDR5 RAM do końca tego roku. Więc jest to wykonalne dla Tiger Lake-U, który ma mieć swoją premierę w przyszłym roku.

Źródło: Tosmhardware

Sprawdź najnowsze wpisy