Wzrost cen wafli krzemowych

TSMC rozpoczyna budowę fabryki układów 3 nm

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

TSMC rozpoczęło budowę swojej fabryki 3 nm, która ma rozpocząć produkcję w 2023 roku. Tajwański producent chipmakerów nabył 30 hektarów ziemi pod zakład. Grunty znajdują się w Południowym Tajwańskim Parku Naukowo-Technologicznym, gdzie TSMC zatrudnia już ponad 10 tysięcy osób. Niestety, nie poznaliśmy zbyt wielu innych szczegółów. Lokalizacja jest zgodna z informacjami podanymi przez tajwańskiego producenta w 2017 roku. Jest to ten sam obszar zarezerwowany dla produkcji układów w procesie 5 nm. Podczas wstępnego ogłoszenia Fabryki w 2016 roku, zgłoszono, że TSMC będzie potrzebować od 50 do 80 hektarów ziemi i zostanie ona uruchomiona w 2022 roku.

TSMC budowa fabryki 3 nm

TSMC budowa fabryki 3 nm

W zeszłym roku pojawiła się wiadomość, że TMSC zostało dopuszczone do rozpoczęcia budowy. Jej koszt oszacowano na 19,5 mld USD, a produkcja ma się rozpocząć pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku. Tajwańczycy pracują obecnie nad procesem technologicznym 5 nm i włączeniem go do produkcji seryjnej w pierwszej połowie 2020 roku. Na uwagę zasługuje zgłoszony w 2023 roku harmonogram produkcji seryjnej na poziomie 3 nm. TSMC zdecydowało się na co najwyżej dwuletnią kadencję dla wszystkich swoich procesów od 20 nm pod koniec 2014 roku.

Zobacz też: Command & Conquer Remastered – znany RTS powraca

Intel ogłosił, że jego celem jest powrót do dwuletniego okresu kadencji dla co najmniej kilku kolejnych procesów, z 7 nm włącznie.  Jak więc widzimy, Niebiescy rzucają rękawicę obecnemu liderowi produkcji układów scalonych. Warto jednak pamiętać jakie problemy ma Intel z procesem 10 nm. Z tego też powodu warto podchodzić do tych obietnic z większym dystansem. Same chęci bowiem nie wystarczą, żeby zagrozić pozycji Tajwańczyków. Tym bardziej że Ci właśnie się zabezpieczyli przed pozwami o naruszenie patentów.

Źródło: Tomshardware

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy