aplikacje dla podróżników

Kosmiczny samolot spędził na orbicie ponad dwa lata

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Samolot bezzałogowy Sił Powietrznych USA powrócił na Ziemię po rekordowych 780 dniach na orbicie. Eksperymenty przeprowadzone w trakcie przedłużonego lotu mogą pomóc w usprawnieniu przyszłych lotów kosmicznych. A także dać Siłom Kosmicznym USA przewagę w rozwoju. Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w ten weekend powitały pojazd, który do nich wrócił po ponad dwóch latach spędzonych na orbicie.

Kosmiczny samolot 2 lata na orbicie

Kosmiczny samolot 2 lata na orbicie

7 września 2017 roku siły powietrzne użyły rakiety SpaceX Falcon 9 do wystrzelenia na orbitę samolotu kosmicznego X-37B Orbital Test Vehicle-5 (OTV-5). W niedzielę rano tajemniczy pojazd latający wylądował w Centrum Kosmicznym Kennedy’ego na Florydzie. Tym samym kończąc misję, w której autonomiczny statek spędził 780 dni na orbicie. Statek kosmiczny pobił swój własny rekord o 62 dni. To imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że samolot kosmiczny został pierwotnie zaprojektowany tak, aby pozostawał na orbicie tylko przez 270 dni.

Zobacz też: Huawei chce w tym roku sprzedać rekordową liczbę smartfonów

Nie wiadomo co robił samolot kosmiczny zbudowany przez Boeinga przez ostatnie kilka lat. Dyrektor Biura Szybkich Możliwości Sił Powietrznych Randy Walden powiedział, że udało im się zrealizować wszystkie cele misji. Dodał przy tym, że należały do nich eksperymenty laboratoriów badawczych Sił Powietrznych. Dodatkowo pojazd rozmieścił kilka małych satelitów w kosmosie. W 2017 roku tuż przed wystrzeleniem OTV-5, agencja ogłosiła, że na jego pokładzie znajdzie się autonomiczne laboratorium. Jego zadaniem będzie testowanie eksperymentalnej elektroniki i oscylujące technologie rur cieplnych w długotrwałym środowisku kosmicznym. Agencja ogłosiła, że przygotowuje swoją szóstą misję X-37B. Ta rozpocznie się na stacji lotniczej Cape Canaveral Air Force Station na Florydzie w 2020 roku.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy