Tesla zaprezentowała już trzecią wersję swojej dachówki solarnej do użytku domowego. Prezes firmy Elon Musk wyjaśnił wiele kwestii dotyczących dachu V3 Solar Roof, a następnie odpowiedział na kilka pytań. Firma mówi, że w najbliższych tygodniach rozpocznie prace instalacyjne i ma nadzieję na zwiększenie produkcji do 1000 nowych dachów tygodniowo.

Dachówki Tesli

Dachówki Tesli

Dachówki solarne Tesli po zainstalowaniu w domu wyglądają jak normalne dachówki. Jednak poza chronieniem domu przed warunkami zewnętrznymi pełnią także funkcje paneli fotowoltaicznych. Firma nadal pracuje nad produktem. Dwie poprzednie wersje nie były zadowalające, więc nie trafiły na rynek konsumencki. Strona internetowa Tesli Solar Roof zawiera teraz kalkulator cenowy, który podaje cenę 42 500 USD za przeciętny dom o powierzchni 186 metrów kwadratowych, z panelami słonecznymi o mocy 10 kW.

Zobacz też: Wygląd i specyfikacja Samsunga Galaxy S11 domknięta – czas na przecieki

Dach ze szkła słonecznego nie będzie miał sensu finansowego dla kogoś, kto ma stosunkowo nowy dach, ponieważ sam w sobie jest to dach, który zintegrował wytwarzanie energii słonecznej. Tesli udało się z trzecią wersją osiągnąć punkt cenowy, który jest niższy niż przeciętne koszty dachu, plus panele słoneczne.

— Powiedział Elon Musk

Musk powiedział również, że choć początkowo zatrudnia i szkoli wyspecjalizowanych instalatorów, to planuje korzystać także z usług wykonawców zewnętrznych. Dachówki i instalacja dachowa są objęte 25-letnią gwarancją, która obejmuje ich ochronę przed wpływami atmosferycznymi oraz zdolność do wytwarzania energii. Warto dodać, że dach słoneczny dostarcza więcej energii niż dach o podobnej wielkości wyposażony w tradycyjne panele. Co prawda indywidualnie, same ogniwa zbierające energię z dachówki są mniej efektywne energetycznie niż tradycyjne baterie słoneczne. System Tesli jest jednak wydajniejszy, ponieważ obejmuje większą powierzchnię domu.

Źródło: TechCrunch

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.