Trwa wyścig na największą rozdzielczość aparatu, w którym prowadzi Samsung ze swoim modułem o rozdzielczości 108 Mpix. Jednak zupełnie odwrotne podejście do tej kwestii także robi wielkie wrażenie. OmniVision to firma, która trafiła właśnie do Księgi Rekordów Guinnessa. Stało się to za pomocą najmniejszego dostępnego na rynku czujnika obrazu zwanego OV6948. Aparat ten ma rozmiar 0,575 mm × 0,575 mm, posiada format optyczny 1/36-cala oraz matrycę, która może przechwytywać obraz o rozdzielczości 200 × 200 z szybkością do 30 klatek na sekundę.

OmniVision OV6948

OmniVision

Oznacza to, że mamy do czynienia z aparatem wielkości ziarenka piasku. Jego parametry są z perspektywy czasów współczesnych co prawda śmieszne. Jednak dobrze pamiętam czasy, kiedy standardowym aparatem w telefonie był taki o rozdzielczości VGA. A i tak z powodu skromnej przestrzeni na pliki mało kto decydował się na robienie takich fotografii. W końcu były oglądane głównie na ekranach o rozdzielczości 128 × 160 pikseli. Biorąc to pod uwagę, obraz z takiej kamery byłby dość marny, ale wciąż na tyle czytelny, że podglądanie za jej pomocą innych wciąż ma sens. Jednak OV6948 to nie tylko sprzęt dla szpiegów i podglądaczy.

Zobacz też: Redmi Note 8T – oto smartfon, na który Xiaomi kazało nam czekać

Idealnie sprawdzi się także w medycynie. Ten malutki pakiet ma stanowić idealne rozwiązanie dla endoskopów jednorazowego użytku zaglądających nawet w dość ciasne miejsca naszego ciała. Mały rozmiar to jednak nie wszystko. Generowane przez urządzenia ciepło jest jednym z głównych problemów podczas endoskopii. Na szczęście niski pobór mocy czujnika wynoszący 25 mW zapewnia, że na końcówce endoskopu generowane jest mniej ciepła. Tym samym poprawia komfort pacjenta i pozwalając na stosowanie procedur o dłuższym czasie trwania. OmniVision mówi, że cały moduł może być zintegrowany z jednorazowym prowadnikiem, cewnikiem lub endoskopem o średnicy od 1 mm.

Dzięki niewielkim rozmiarom tego aparatu o rozdzielczości 200 × 200 wysokiej jakości obrazy mogą być rejestrowane z wnętrza najwęższych naczyń krwionośnych organizmu na potrzeby procedur neurologicznych, okulistycznych, laryngologicznych, sercowych, kręgosłupa, urologicznych, ginekologicznych i artroskopowych

— mówi firma.

Moduł może pracować w zakresie temperatur od -20 °C do +70 °C. Ma zakres ogniskowania od 3 mm do 30 mm i szeroki kąt widzenia 120 stopni. Dodatkowo posiada wbudowane źródło światła.

Źródło: TechSpot

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.