Sterownik graficzny Intel pracuje dla jądra Linuksa 5.5. Obejmuje on pracę nad obsługą wielu procesorów graficznych, w tym jednoczesną obsługę zintegrowanej i dyskretnej grafiki. Wszystko to w ramach najnowszych produktów Intela, jakimi są układy iGPU Gen 12 oraz nadchodzące karty graficzne z rodziny Xe. Phoronix doniósł już w sierpniu o pracy, jaką wykonał Intel w zakresie obsługi wielu urządzeń jednocześnie.

Intel rozwija sterowniki kart graficznych dla Linuxa

Intel karty graficzne linux

Phoronix powiedział, że obsługa muti-GPU będzie najczęściej stosowana w przypadku zintegrowanej grafiki w połączeniu z dyskretnym układem GPU Xe.

Dzięki dyskretnemu systemowi graficznemu zintegrowany i dyskretny układ GPU może być obsługiwany przez sterownik i915.

W przypadku wielu dyskretnych konfiguracji procesorów graficznych, takich jak SLI i CrossFire, Phoronix nie spodziewał się jednak zbyt wiele po stronie użytkownika, twierdząc, że interfejsy API OpenCL i Vulkan mogą obsługiwać takie przypadki, odpowiednio dla obliczeń i grafiki. Praca ta jest częścią trwających wysiłków mających na celu przygotowanie sterownika Intel do obsługi dyskretnej grafiki. Najnowsze zmiany, jakie zgłoszono dla nadchodzącego jądra Linuksa 5.5, to kod jednostki monitorującej wydajność (PMU) obsługującej zintegrowany i dyskretny przypadek użycia grafiki.

Zobacz też: Samsung wzoruje się na Xiaomi, chociaż w tym wypadku nie powinien

Takie możliwości wielordzeniowych procesorów graficznych są jeszcze bardziej godne uwagi. Pojawiają się pogłoski, że dyskretny układ graficzny Intel Arctic Sound będzie się składał z pakietu wielordzeniowego (MCP). Mają w nim funkcjonować cztery niezależne układy graficzne. Nie wiadomo jednak, czy ma to związek z obsługą wielu układów jednocześnie. Nie jest to pierwszy raz informacja o nadchodzącej grafice Intel wyciekła poprzez włączenie sterownika graficznego Linux.

Źródło: Tomshardware

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.