ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Rocket Lab

Kolejna prywatna firma obrała sobie za cel lot na Księżyc

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Newsy

Coraz więcej państwowych agencji kosmicznych, jak i prywatnych przedsiębiorstw spogląda w stronę Księżyca. Temat ten wydawał się odejść w zapomnienie już lata temu. W ramach programu Apollo po powierzchni naszego naturalnego satelity wylądowało sześć załóg. Dwanaście osób odbyło spacer po jego powierzchni. To jednak już odległa przeszłość. Głównym celem tych misji było udowodnienie, że można tego dokonać oraz pokonanie Związku Radzieckiego w tej niemilitarnej wojnie, która niestety pochłonęła liczne ofiary.

Rocket Lab chce polecieć na Księżyc

Rocket Lab

Jednak Księżyc wbrew pozorom nie jest jedynie jałowym pustkowiem. Znajdziemy na nim liczne surowce, w tym energetyczne. Dodatkowo jego orbita jest idealnym miejscem, dla stacji kosmicznej będącej przyczółkiem do dalszego podboju Układu Słonecznego. Księżyc znów jest celem i to takim, dzięki któremu można osiągnąć duże zyski. Nic więc dziwnego, że prywatne firmy chcą wziąć udział w jego podboju. Rocket Lab w ostatnich miesiącach zwiększało wysokość orbit swoich misji. Jednak teraz chce pójść znacznie dalej. Prywatna firma kosmiczna zamierza rozpocząć misje na wysokie orbity ziemskie, a także wysłać statek aż na orbitę księżycową. W tym celu wykorzysta połączenie rakiet Electron, platformy ładunkowej Photon i dedykowanego etapu manewrów masowych, aby rozpocząć realizację swoich planów już w czwartym kwartale 2020 roku.

Zobacz też: Premiera HTC Exodus 1s – firma dotrzymuje słowa i… jest naprawdę tanio

Są to niezwykle ambitne plany. Zwłaszcza że mamy do czynienia z firmą, która ma na swoim koncie jedynie misje na niskiej orbicie ziemskiej. Jednak zespół wierzy, że ciągłe doskonalenie technologii pozwoli to jej osiągnąć. Oczywiście nie ma gwarancji, że wszystko pozostanie zgodnie z planem lub że Rocket Lab znajdzie klientów, którzy potrzebują tak daleko idących misji. Sugeruje to jednak, że prywatny przemysł lotów kosmicznych szybko przenosi punkt ciężkości poza orbitę Ziemi.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy