Huawei nie może sprzedawać swojej technologii 5G w USA. To nie powstrzymuje go przed próbą pokonania tej przeszkody. Starszy wiceprezes Vincent Pang powiedział Reutersowi, że producent jest na wczesnym etapie dyskusji na temat licencjonowania technologii 5G dla firm amerykańskich. Rozmowy trwają już od kilku tygodni. Według zapewnień Huaweia przyniosły już całkiem niezły efekt.

Huawei chce licencjonować 5G w USA

Huawei chce licencjonować 5G w USA

Firmy, których nazw jednak nie wymieniono, wykazały zainteresowanie zarówno długoterminowymi transakcjami, jak i jednorazowymi transferami. Pang zauważył, że każdy pojedynczy transfer byłby kosztowny w utrzymaniu i rozwoju. Założyciel firmy Ren Zhengei poinformował o możliwości zawarcia tych transakcji we wrześniu. Jednak nie było wówczas jasne, czy ktoś będzie otwarty na podjęcie takiej współpracy. Nie jest to jednak tak naprawdę główny problem. Huawei nadal znajduje się na liście podmiotów Departamentu Handlu USA.

Zobacz też: Nowe filmy i seriale na Amazon Prime Video oraz te, które zostały usunięte. Oto pełne listy

To natomiast uniemożliwia chińskiemu producentowi prowadzenie jakichkolwiek interesów z firmami amerykańskimi bez wyraźnej zgody władz Stanów Zjednoczonych. Umowa licencyjna lub transferowa może być łatwo uznana za podobne naruszenie, nawet jeśli nie dotyczy ona fizycznych towarów. Tym bardziej że w USA wielu polityków obawia się, że nie tylko sprzęt od Huwei jest zagrożeniem, ale także oprogramowanie oraz szeroko pojęta technologia. Obecnie budowa sieci w Stanach jest zdominowana przez Ericssona i Nokię. Zawarcie takiej umowy pozwoliłoby amerykańskim firmom dołączyć do wyścigu 5G i tym samym zaoferować większą konkurencję. To natomiast przełożyłoby się na duże korzyści dla operatorów oraz ich klientów.

Źródło: Engadget

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.