Specyfikacja PCI-E 6.0

Specyfikacja PCI-E 6.0 zostanie ukończona w 2021 roku. Jednak już teraz wiemy całkiem sporo

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

Niedawno poznaliśmy specyfikację USB4. Peripheral Component Interconnect Special Interest Group, czyli PCI-SIG jest grupą zajmującą się obsługą certyfikatów i ustalaniem standardów dla PCI-E. Właśnie ogłosiła ona na swoim blogu, że właśnie osiągnięto przełom w pracy nad nadchodzącą specyfikacją PCI Express 6.0. W dużym uproszczeniu jest to sposób komunikacji bezpośredniej pomiędzy urządzeniem peryferyjnym i kontrolerem. Cechuje on się dużą przepustowością i szybkością transmisji. To właśnie za jego pomocą podłączane są między innymi karty graficzne w komputerach stacjonarnych.

Specyfikacja PCI-E 6.0 w 2021 roku

Specyfikacja PCI-E 6.0

PCI-SIG zakończył prace nad wersją 0.3 specyfikacji. To natomiast oznacza, że PCI Express 6.0 jest obecnie na dobrej drodze do finalizacji w 2021 roku. Oczywiście zakładając, że grupa nie napotka wcześniej żadnych większych problemów. Wiemy jednak co nieco o jej domyślnych osiągach. PCI-E 6.0 zapewni szybkość transmisji danych na poziomie 64 GT/s. Jest to dwukrotnie większa wartość niż PCI-E 5.0, które osiąga 32 GT/s. Warto przy tym podkreślić, że obecnie najczęściej wykorzystywanymi standardami są PCI-E 4.0 i PCI-E 3.0, które są odpowiednio dwa i cztery razy wolniejsze od wersji piątej. Przy okazji warto dodać, że najnowszy standard zachowa wsteczną kompatybilność ze wszystkimi poprzednimi generacjami technologii.

Zobacz też: Twitter przedstawia zasady banowania czołowych polityków

Według PCI-SIG, dwie nowe kluczowe cechy PCI-E 6.0 to kodowanie PAM-4, czyli modulacja amplitudy impulsów z 4 poziomami, oraz korekta błędów w przód o niskim opóźnieniu, co powinno pomóc zwiększyć wydajność pasma. Innymi słowy, 6.0 jest najszybszą dotychczas specyfikacją PCI-E. Może to jednak nie mieć większego znaczenia dla przeciętnego użytkownika komputera. Specyfikacja PCI-E 5.0 nie została jeszcze wdrożona do wszystkich płyt głównych, a nawet specyfikacja PCI-E 4.0 nie jest jeszcze zbyt szeroko wspierana. Jak więc widać mamy tu sytuację, kiedy rynek nie nadąża za niesamowitym rozwojem technologii.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najlepsze prezenty na Komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na Komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy