Wyobraźcie sobie następującą sytuację: pewnego wieczoru spacerujecie sobie po mieście, gdy nagle mijacie bankomat. Gdy na niego spoglądacie, zaczyna on wypluwać z siebie ogromne sumy pieniędzy, które po prostu wypadają na ziemię. Po chwili zbiega się tłum, który zabiera wszystkie środki i znika szybciej, niż się pojawił. Czy to szczęśliwe zrządzenie losu? A może błąd w oprogramowaniu bankomatu? Nic z tych rzeczy – po prostu byliście świadkiem jackpottingu.

Poznajcie malware, które opróżnia bankomaty na całym świecie

Serwis Motherboard donosi, że na całym świecie coraz popularniejsze stają się ataki typu jackpotting. Nazwa ta pochodzi od komunikatu, który wyświetla się, w momencie wygrania głównej nagrody, np. w kasynie, czy w loterii. Cyberprzestępcy przyznają ją sobie sami – jest nią po prostu cała gotówka z danego bankomatu. Jak jednak dochodzi do ataków tego typu?

jackpotting

Przede wszystkim wymagane jest odpowiednie oprogramowanie, które jest już jednak dostępne – przykładem może być np. niesławny Cutlet Maker. Następnie potrzebny jest bankomat do zainfekowania. To można zrobić jednak zazwyczaj wyłącznie w fizyczny sposób, cyberprzestępcy muszą zatem usunąć osłony urządzenia i podpiąć się do portu USB. Potem jest już z górki – wystarczy uruchomić odpowiednie oprogramowanie i voila, bankomat wyda wszystkie pieniądze. Prezentację opisanego (w wielkim skrócie) ataku możecie zobaczyć poniżej.

Zobacz też: Huawei Enjoy 10 – kiedy nastąpi premiera tego urządzenia?

Miejmy nadzieję, że wkrótce banki lepiej zabezpieczą swoje bankomaty przed atakami tego typu, ponieważ ich liczba ciągle rośnie. Z tego powodu warto wiedzieć, czym jest takie zjawisko – nie jest ono spowodowane wyłącznie przez błąd oprogramowania, stoi za nim wyrafinowana grupa przestępcza. Lepiej zachować ostrożność.

Źródło: Motherboard

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Michał Derej

Pasjonat technologii mobilnych, wielki fan Androida. Student informatyki na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Były moderator jednego z największych forów ogólnotematycznych w Polsce. Od kilku lat blogger.