Kosmiczne śmieci są poważnym problemem. Na szczęście na Ziemi nie stanowią dla nas większego zagrożenia. Bardzo dobrze wyjaśnił to Łukasz, tłumacząc, dlaczego kosmiczne śmieci nikogo nie zabiły. Jednak wciąż stanowią olbrzymie zagrożenie na samej orbicie. Są one bowiem w stanie uszkadzać, a nawet niszczyć satelity znajdujące się na podobnej do nich wysokości i zbliżonej orbicie.

Monitorowanie kosmicznych śmieci

Monitorowanie kosmicznych śmieci

To natomiast wiąże się z olbrzymimi stratami. Nie tylko firmy nie mogą przez to świadczyć usług, to jeszcze tracą niezwykle drogi sprzęt. Dodatkowo wysłanie go na orbitę także nie należy do tanich. Im satelita jest bardziej zaawansowany, tym większy i cięższy. Większa masa to natomiast znacznie wyższe koszty wystrzelenia. To jednak nie tylko kwestia pieniędzy. Wiele systemów bezpieczeństwa oraz systemy nawigacyjne także korzystają z satelitów. Ich uszkodzenie mogłoby spowodować realne zagrożenie, zwłaszcza w sytuacjach kryzysowych. Dlatego też rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci jest aż tak ważne. A przy okazji, może się okazać… zyskowne.

Śmieci kosmiczne powodują zagrożenie dla całej infrastruktury umieszczanej przez człowieka na orbicie okołoziemskiej. A ta infrastruktura, czego nie zauważamy na co dzień, jest już dla nas krytyczna. Nie potrafimy nie korzystać z systemu nawigacji satelitarnej, zdjęć satelitarnych, nie potrafimy przewidywać dobrze pogody, jeżeli nie używamy danych z satelitów meteorologicznych. [Ich] monitorowanie jest nie tylko pracą naukowo-badawczą, lecz także można na tym budować swój biznes. Jeżeli wszystkie prognozy o rozwoju sektora kosmicznego i infrastruktury satelitarnej się sprawdzą, to usługi monitorowania śmieci, obiektów na orbicie będą coraz bardziej potrzebne.

podkreśla Paweł Wojtkiewicz, prezes Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego, dyrektor ds. sektora kosmicznego w firmie GMV.

Zobacz też: Niantic Wayfarer — trenerzy Pokemon GO dostaną świetne narzędzie

Oczywiście pozbywanie się ich nie jest łatwe. Często można je tylko monitorować i korygować kursy sprawnych satelitów tak, żeby uniknąć kolizji.

Mamy w Polsce już teraz kilka firm, które biorą udział w projektach Europejskiej Agencji Kosmicznej monitorowania śmieci kosmicznych i rozwoju technologii, która ma posłużyć do usuwania śmieci z orbity. Dodatkowo niedawno przystąpiliśmy do europejskiego SST, czyli konsorcjum kilku państw, którego zadaniem jest rozwój infrastruktury umożliwiającej gromadzenie danych o obiektach znajdujących się na orbicie i dystrybucję tych danych do wszystkich państw zrzeszonych w ramach konsorcjum.

— Powiedział.

Istnieje także kilka pomysłów na usuwanie kosmicznych śmieci z orbity. Należy do nich między innymi wyposażanie każdego satelity w spadochron. Na tak dużych wysokościach atmosfera niemal nie występuje. Jednak pojedyncze cząsteczki wystarczą, żeby z czasem zmniejszyć prędkość krążących wokół Ziemi obiektów i doprowadzić do ich deorbitacji. I to pod stosunkowo dużym kątem, dzięki czemu powinny się one doszczętnie spalić w atmosferze.

Źródło: Newseria

 

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.