Dzisiaj już nikogo nie interesuje to, ile procent rynku ma Android, a ile iOS. Po prostu wiadomo, że do Google należy ponad 90% tortu, a reszta dla Apple. Może znajdzie się jeszcze odsetek urządzeń z Windows Mobile i różnymi, innymi próbami podboju, ale ogólnie sytuacja wygląda bardzo stabilnie. Na przestrzeni ostatnich lat niewiele się zmieniło, ale dekadę temu i jeszcze wcześniej udział poszczególnych systemów operacyjnych był bardzo urozmaicony, co też zostało przedstawione na jednym filmie.

Android nie zawsze był liderem, czyli historia popularności systemów mobilnych z ostanich 20 lat

W ostatnim czasie pojawiło się bardzo wiele różnorakich filmów, które właśnie w powyższy sposób pokazują, jak się zmieniała sytuacja w konkretnym okresie. Tyczy się to największych firm, najbogatszych ludzi na świecie i takich przykładów możemy wymieniać wiele. Niemniej skupmy się na powyższym materiale, który niektórych mógl zaskoczyć tym, że dzisiaj stosunkowo duże znaczenie ma KaiOS, czyli bardzo uboga wersja Androida. Naturalnie oba systemy łączą głównie usługi Google, gdyż ten pierwszy jest oferowany głównie feature phone’om, co poniekąd przeczy zasadzie, że nie są one smartfonami. W ten sposób Nokia chwali sie, że jest liderem rynku prostych telefonów.

Zobacz też: Oppo A5 i A9 pojawiają się w Polsce!

Oczywiście, gdy tak idziemy rok w rok, to aż dziw bierze, że Symbian OS tak nagle zniknął. Naturalnie jest to ściśle związane z brakiem prawdziwej odpowiedzi na multimedialne systemy operacyjne, skupiające się na obsłudzie interfejsów dedykowanych ekranom dotykowym. Naturalnie próby były, ale jak historia pokazała nie okazały się one skuteczne. Czy dzisiaj znajdzie się jeszcze miejsce na innego, dużego gracza? Miejmy nadzieję, że tak – największy potencjal ma Harmony OS, ale czy coś z tego wyjdzie, to zapewne ocenimy po latach.

Źródło: Android Police

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Łukasz Pająk

Wieczny student informatyki, ale już magister inżynier, niedoszły żołnierz, pasjonat mobilnych technologii, motoryzacji i broni, jeden z nielicznych fanów polskiej koszykówki.