ARM bez wsparcia 32-bitów

Cortex A77 będzie podstawą najwydajniejszych procesorów przyszłego roku

Paweł Maretycz Paweł Maretycz Newsy

W maju ARM zaprezentowało projekt rdzeni Cortex A77. To właśnie na nich będą oparte flagowe procesory wykorzystywane w przyszłym roku. Zarównano Snapdragon 865 od Qualcomma, jak i Samsung Exynos 9830 będą korzystać z tej konstrukcji w mniejszym bądź większym stopniu. Do sieci właśnie wyciekły pierwsze testy Cortex A77. Trzeba przyznać, że zapowiada się naprawdę obiecująco.

Cortex A77

Cortex A77

W pierwszych testach wykonanych przez GeekBench nieznany układ oparty na Cortex A77 osiągnął wynik powyżej 12151 punktów w testach wielordzeniowych. Dla porównania najnowszy procesor od Apple sygnowany symbolem A13 przekroczył 13 tysięcy punktów. Warto jednak zwrócić uwagę, że produkt Apple to już finalny procesor wykorzystywany w celach komercyjnych. Natomiast jednostka oparta o Cortex A77 to tylko układ testowy, którego optymalizacja pozostawia wciąż wiele do życzenia. Możliwe więc, że nadchodzący Snapdragon 865 pozostawi Apple A13 daleko w tyle.

Zobacz też: [Nasze wrażenia] Cena Samsunga Galaxy Fold w Polsce jest wybitna jak sam smartfon

Pewnym rozczarowaniem są jednak wyniki w testach jednordzeniowych. Tutaj układ ten zdobył 3447 punktów przy taktowaniu 2,3 GHz. Jest to wynik dość zbliżony do tego, co obecnie oferuje Snapdragon 855. Po raz kolejny jednak warto zwrócić uwagę, że nie wiadomo, z jakiego etapu prac pochodzą te testy. Wynik gotowych procesorów wciąż może być znacznie lepszy. Tym bardziej że ARM niedawno chwaliło się wzrostem wydajności o 23% względem poprzednika w operacjach stałoprzecinkowych i aż o 33% w operacjach zmiennoprzecinkowych. Oznacza to, że kolejna generacja procesorów znów będzie dużym skokiem. Inna kwestia, że raczej niewielu użytkowników odczuje jakąś większą różnicę.

Źródło: wccftech

Sprawdź najlepsze prezenty na komunię

Partner poradnika:

Kup prezent na komunię z apką PAYBACK i zgarnij punkty
Impression Tag
Sprawdź najnowsze wpisy