ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Android 10 personalizacja

Google zadaje cios producentom smartfonów. Firma chce ujednolicenia gestów w Androidzie

Autor: Kacper Kościański Kategoria: Newsy

Android 10 ujrzał światło dzienne stosunkowo niedawno. Niestety wciąż niewiele smartfonów go dostało, bo problem fragmentacji Androida wciąż istnieje. Aby nieco go zminimalizować, Google poinformowało, że niedługo wszystkie smartfony będą musiały startować z Androidem 10 na pokładzie. Teraz dowiedzieliśmy się, że gigant z Mountain View jeszcze bardziej chce przycisnąć producentów smartfonów. Chodzi o ujednolicenie gestów, począwszy od Androida 10.

Android z ujednoliconymi gestami

android 10 bezpieczeństwo

W ręce redakcji 9to5Google trafiła nowa wersja umowy Google Mobile Services (GMS). Producenci, którzy chcą korzystać z GMS (czyli wszyscy), są zobowiązani do jej przestrzegania. Wynika z niej jednak, że Google chce ujednolicić gesty w Androidzie. Począwszy od Androida 10, wszystkie smartfony muszą być domyślnie obsługiwane za pomocą gestów ekranowych Androida 10 lub starych, klasycznych przycisków systemowych.

Zobacz także: Poznaliśmy prawdopodobną datę premiery Samsunga Galaxy S11

Producenci, którzy wgrywają na swoje smartfony autorskie nakładki, nie będą mogli domyślnie ustawiać obsługi za pomocą własnych gestów. Oczywiście opcja przełączenia obsługi na rozwiązania producentów będzie mogła być zlokalizowana w ustawieniach, jednak firmy w żaden sposób nie będą mogły zachęcać użytkowników do zmiany – wliczając w to powiadomienia, kreatory itd. Nie da się ukryć, że są to dość surowe zasady, jednak wierzę, że Google wie, co robi. Co o tym sądzicie? Dajcie znać w komentarzach!

Źródło: Android Central

Sprawdź najnowsze wpisy