Karty graficzne Xe firmy Intel mają zadebiutować już latem przyszłego roku. Przynajmniej na to wskazał główny architekt Intela w swoim tweecie z 3 października. Wpis Raji Koduri zawiera zdjęcie jego samochodu Tesla Model S, na którego tablicy rejestracyjnej znajduje się napis THINKXE June 2020. To natomiast dobitnie sugeruje datę premiery tych kart. Warto zaznaczyć, że producent już wcześniej ogłaszał nadchodzące produkty w taki sposób.

Intel karty graficzne Xe

Intel karty graficzne Xe

Podobnie sytuacja wyglądała z procesorami z rodziny Coffee Lake. Dostaliśmy zdjęcie filiżanki kawy z napisem October i cyframi 10 2017. Nie wiadomo jednak, czy mowa tutaj o dacie prezentacji nowych układów graficznych, czy premiery sklepowej. Warto jednak zaznaczyć, że właśnie w czerwcu odbywają się targi Computex. Możliwe więc, że Intel zaprezentuje swoją kartę graficzną, a ta już kilka dni później trafi do sklepów. Karty Intel Xe będą oparte na architekturze graficznej Gen12. Zostaną udostępnione w dwóch wariantach: jeden dla konsumentów, a drugi dla centrów danych. Będą się one również składać na wszystko, co jest związanego z Intelem. Od układów zintegrowanych, czyli iGPU, poprzez karty graficzne dla graczy, aż po procesory graficzne ogólnego przeznaczenia dla superkomputerów eksaskalowych.

Zobacz też: Mobilne Call of Duty to prawdziwy hit. Grę pobrało już kilkadziesiąt milionów osób

Intel będzie trzecim graczem na tym rynku. Dołączy więc do Nvidii i AMD. Nie wiadomo jak to wpłynie na ten segment rynku. Mam tylko nadzieję, że Intel nie spróbuje wykorzystać swojej dominującej pozycji producenta procesorów w celu sztucznego osłabienia wydajności konkurentów. Liczę raczej na uczciwą walkę trzech kolosów. Dodatkowo zżera mnie ciekawość dotycząca tego, jak karty Intela będą sobie radziły z procesorami AMD.

Źródło: TechRadar

Google News
Obserwuj ANDROID.COM.PL w Google News i bądź zawsze na bieżąco!
Obserwuj

Paweł Maretycz

Sceptyczny fan nowych technologii. Uwielbia małe urządzenia, nawet jego komputer to mini ITX.